Blog Panoramy Firm

Jak zadbać o fasadę budynku, czyli niezbędne prace elewacyjne

Materiał partnera
2019-06-27
Prace elewacyjne

Elewacja to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Wpływa bowiem znacząco na jego wygląd zewnętrzny i tym samym wymaga profesjonalnego zrealizowania prac wykończeniowych związanych z przygotowaniem fasady. W tym zakresie wykonywanych jest wiele czynności, które warto zlecić fachowcom – czym dokładnie mogą się oni zająć, by zapewnić doskonały wygląd elewacji?

Odpowiednia masa tynkarska

Tynkowanie to podstawowa praca związana z wykonaniem solidnej i odpornej na warunki atmosferyczne elewacji. Skład konkretnych mas tynkarskich jest zróżnicowany – do ich produkcji wykorzystuje się bowiem rozmaite spoiwa. Najczęściej stosowane są masy mineralno-polimerowe, sylikatowe, akrylowe i mozaikowe. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych do prac elewacyjnych to jednak dopiero początkowy etap ich realizacji. Konieczne jest bowiem właściwe naniesienie masy tynkowej na fasadę, co wymaga sporych umiejętności.

Z tego względu warto taką czynność powierzyć doświadczonym fachowcom, do których grona zalicza się niewątpliwie firma Bau-Mar. Jest ona w stanie wykonać prace elewacyjne w sposób profesjonalny, co przekłada się na późniejszy wygląd fasady oraz jej wytrzymałość na poszczególne czynniki zewnętrzne. Tynkowanie realizowane jest także z uwzględnieniem materiałów izolacyjnych wybranych do docieplenia elewacji. To kolejna już czynność, która jest kluczowym elementem prac prowadzonych w związku z przygotowaniem fasady.

Docieplenie gwarancją oszczędności

Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną w znacznym stopniu zależne jest od zastosowanych materiałów izolacyjnych i ich montażu. Profesjonalne docieplenie to gwarancja oszczędności – ciepło utrzymuje się w pomieszczeniach, co ogranicza zużycie paliwa koniecznego do ogrzania obiektu. W przypadku elewacji najczęściej wybierany jest styropian bądź wełna mineralna.

Odpowiednie ułożenie izolacji pozwala uzyskać optymalne parametry w zakresie utrzymania ciepła w pomieszczeniu. Specjalistyczna firma zajmująca się pracami elewacyjnymi będzie w stanie doradzić wybór właściwego materiału, dzięki czemu będzie on dopasowany do oczekiwań inwestora zarówno pod względem parametrów, jak i ceny. Docieplanie budynków to jednak trudne zadanie, które wymaga wiedzy i precyzji, dlatego również i cały tego typu proces musi być wykonany przez fachowców. Są oni w stanie zatem kompleksowo zadbać o fasadę budynku poprzez poprawne zrealizowanie tynkowania czy docieplenia. Warto też pamiętać o wykończeniu elewacji poprzez np. jej malowanie na satysfakcjonujący dla inwestora kolor.