Jaki system rynnowy wybrać?

Materiał partnera
2019-06-12

Nie należy zapominać o tym, iż mówiąc o pokryciu dachowym, powinno się mieć na myśli cały system zależnych od siebie elementów, a nie pojedyncze jego części składowe. Choć na pierwszy rzut oka może się to nie wydawać tak oczywiste, jednym z najważniejszych elementów każdego dachu jest sprawnie działający układ odprowadzania wody deszczowej. Co warto wziąć pod uwagę, szukając rynien na własne potrzeby?

Stalowe systemy rynnowe

Ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów wciąż cieszą się stalowe systemy rynnowe. Taki stan rzeczy możliwy jest dzięki ich wyjątkowej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki środowiskowe. Rynny tego typu wykonane są ze stali ocynkowanej, która dodatkowo powleczona jest kilkuwarstwowymi, specjalistycznymi powłokami zabezpieczającymi, zaprojektowanymi najczęściej na bazie poliuretanów. Rynny stalowe można spotkać przede wszystkim w dwóch przekrojach. Skandynawskim i kontynentalnym. Jest to ważne z tego względu, iż choć ich oznaczenia wymiarowe na papierze będą dokładnie takie same, to rynny o przekroju skandynawskim charakteryzują się mniejszą czynną powierzchnią odprowadzania wody. Rynny stalowe cechuje bardzo długa żywotność, o czym świadczyć mogą nawet 30-letnie gwarancje producentów, aczkolwiek nie można zapominać o ich prawidłowym montażu. O czym konkretnie mowa? Rynny stalowe nie powinny być przycinane narzędziami wysokoobrotowymi. Taki zabieg z pewnością spowoduje, że rdza zacznie osadzać się już po kilku tygodniach. Najczęściej spotykanymi wymiarami rynien na domach jednorodzinnych są systemy 125/90 oraz 135/90.Na budynkach przemysłowych oraz domach jednorodzinnych o znacznej powierzchni dachu można zderzyć się także z systemami 150/100.

Jak dobrać wielkość systemu rynnowego do potrzeb? Informacje tego typu inwestorzy znajdą w projektach budowlanych. Istnieje także możliwość skorzystania z tabelek odwodnienia dachu, dostępnych na stronach internetowych. Najlepszym jednak pomysłem jest zasięgnięcie porady specjalistów, do których zdecydowanie zalicza się Luxdach Pokrycia Dachowe. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowników firma od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksowe wsparcie w zakresie sprzedaży różnego rodzaju dachówek, blach oraz okien dachowych i rynien. Czy rynny stalowe to jedyny dostępny materiał?

Systemy rynnowe z PCV

Alternatywą dla stalowych systemów rynnowych, są rynny wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest PCV. Czym się charakteryzują? Po pierwsze, co dla wielu inwestorów może okazać się bardzo ważne, rynny plastikowe są po prostu tańsze. Choć nie są to już różnice tak duże, jak było to choćby 15 lat temu, to wciąż można zaoszczędzić około kilkuset złotych. W tym aspekcie nie należy jednak przesadzać i sugerować się tylko i wyłącznie najniższą ceną. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że największym zagrożeniem dla estetyki rynien PCV są promienie ultrafioletowe. W szczególności od strony południowej domu można od czasu do czasu zobaczyć rynny i rury spustowe, które wypłowiały. Aby się przed tym zabezpieczyć, najlepsi producenci zaczęli dodawać do granulatów, z których wytwarza się rynny tlenek tytanu.

To dzięki niemu możliwe jest zachowanie głębi kolorystycznej na wiele lat, aczkolwiek zabieg ten wiąże się oczywiście ze wzrostem ceny. Rynny PCV, choć jak najbardziej sprawdzą się na domu jednorodzinnym, zdecydowanie najlepiej nadają się na altany lub wiaty. Ich tabela rozmiarów w zdecydowanej większości przypadków pokrywa się z rozmiarami rynien stalowych. Warto jednak podkreślić, iż rynna PCV o średnicy 125 mm odprowadzi więcej wody niż rynna stalowa o tożsamej średnicy.

Opracowanie artykułu:

Luxdach Pokrycia Dachowe

ul. Gdańska 37, 76-100 Sławno zachodniopomorskie
e-mail
telefon