Blog Panoramy Firm

Konstrukcje stalowe w dzisiejszym budownictwie

Materiał partnera
2019-08-25
konstrukcje stalowe

Technologie murowane i betonowe dzisiaj nie są jedynymi sposobami na wniesienie solidnego, atrakcyjnego wizualnie oraz bezpiecznego budynku. Obecnie w budownictwie dynamicznie rozwija się dziedzina prefabrykacyjnych konstrukcji stalowych, które są proste w montażu, a przy tym niesamowicie wysokie jakościowo. Jeszcze do niedawna były zaś wykorzystywane tylko przy stawianiu hal magazynowych, pawilonów handlowych, czy innych obiektów gospodarczych. Obecnie coraz częściej ze stali tworzy się nowoczesną urbanistyczną, a nawet mieszkalną infrastrukturę.

Technologia prefabrykacyjna

Konstrukcje stalowe swoją popularność zdobyły głównie dzięki technologii prefabrykacyjnej. To dzięki niej większość elementów np. wznoszonej technikami montażu wysokościowego hali magazynowej, jest wytwarzanych wcześniej w warunkach zakładowych. Proces inwestycyjny przebiega zatem niesamowicie szybko i może być otworzony niemalże 1:1, przy kolejnych realizacjach. Dzięki prefabrykatom skracany jest zatem czas budowy, a także optymalizowany jest znacznie budżet. Dostrzegają to zaś inwestorzy budownictwa przemysłowego, gospodarczego, komercyjnego, czy handlowego, a także coraz częściej deweloperzy mieszkaniowi!

Dzisiejsze konstrukcje stalowe

Dzisiaj konstrukcje stalowe można podzielić między innymi ze względu na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę lub jego brak. W drugim przypadku najczęściej mówimy o wiatach garażowych, czy też magazynowych. W pierwszym zaś, wyróżnia się głównie stawianie hal magazynowych, pawilonów handlowych, przystanków pociągowych, czy ważnej infrastruktury przemysłowej (np. silosy). Nie oznacza to jednak tego, że dzisiaj konstrukcje stalowe nie mają znaczenia w urbanistyce, ogrodnictwie, a także w budownictwie mieszkalnym. Coraz częściej tworzy się z nich np. przeszklone ogrody zimowe w industrialnym wydaniu, czy też szkielety nowoczesnych domów. Niektórzy eksperci twierdzą, że stalowe budynki mieszkalne w wersji szkieletowej, to przyszłość budownictwa – szybkiego, taniego, energooszczędnego oraz proekologicznego.

Firmy producenckie i montażowe

Dzisiaj współpraca firm montażowych i producenckich konstrukcji stalowych, musi być bardzo zacieśniona, ponieważ dane obiekty – hale magazynowe, czy wiaty – tworzone są w spersonalizowany sposób. Odpowiednie prefabrykaty, produkowane są zatem na specjalne zamówienie, a następnie odbierane są przez montażystów. Czasem funkcję obu podmiotów, przejmuje jedna szeroko wyspecjalizowana firma. Jeśli chodzi o rynek polski, warto wiedzieć, że najlepsze rodzime przedsiębiorstwa są wielokrotnie zatrudniane przez inwestorów z Europy Zachodniej. Nasi specjaliści, wyróżniają się bowiem wysoką wiedzą konstrukcyjną, czy kompetencjami ślusarskimi i spawalniczymi. Tak jest w przypadku renomowanej firmy MAT BUD, która podejmuje się również demontaży konstrukcji stalowych, czy też rekonstrukcji obiektów. Dużą zaletą tego przedsiębiorstwa, jest również to, że oferuje ona także stawianie regałów wysokiego składowania!

 

Opracowanie artykułu:

Mat Bud Alina Zapotoczna-Derdak

ul. Damrota 6/8, 46-200 Kluczbork opolskie
e-mail
www