Kostka brukowa – przygotowanie terenu i układanie

Materiał partnera
2019-07-04
kostka brukowa

Estetyczne wykończenie przestrzeni wokół domu jest niezwykle istotne. Pod uwagę wziąć trzeba jednak nie tylko aspekty wizualne, ale także praktyczne. Wśród wielu dostępnych na rynku materiałów wciąż nieustającą popularnością cieszy się kostka brukowa. Co warto wiedzieć na jej temat oraz jakie prace przygotowawcze należy wykonać przed jej ułożeniem?

Kostka brukowa – przygotowanie terenu

Ułożenie kostki brukowej w taki sposób, aby spełniała oczekiwania inwestora, nie jest zadaniem łatwym. To bardzo skomplikowany i wieloetapowy proces, który wymaga nie tylko ogromnego doświadczenia, ale przede wszystkim użycia ciężkiego sprzętu. O czym konkretnie mowa? W głównej mierze chodzi tutaj o przeprowadzenie profesjonalnych prac ziemnych takich jak niwelacje i wyrównywanie terenu, ale dostosować kształt działki do konkretnych potrzeb. Przed ułożeniem kostki brukowej warto zadbać także o odpowiednio dobraną podsypkę. Na czym się skupić?

Pod uwagę trzeba wziąć ewentualne obciążenie, które będzie musiała znosić kostka. Jeśli jest ona przewidziana pod stworzenie traktów dla pieszych, jako podsypka doskonale sprawdzi się zwykły piasek lub żwir. Jeżeli kostka położona będzie jako wykończenie nawierzchni parkingów lub dróg dojazdowych, podsypkę tworzy się ze znacznie wytrzymalszych kruszyw, w tym również z betonu. Gwarancję pomyślnie przeprowadzonych prac ziemnych mogą dać jedynie najlepsze firmy budowlane. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Dario, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie szeroko rozumianych prac brukarskich. Co jeszcze warto wiedzieć o kostce brukowej?

Dopasuj kostkę do konkretnych potrzeb

Wybór odpowiedniej koski brukowej jedynie na pierwszy rzut oka może wydawać się niezwykle łatwy. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Bardzo ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest rozmiar kostki. Jeżeli ma się do czynienia z ograniczoną przestrzenią, warto zadbać o to, aby kostka była jak najmniejszych rozmiarów. Umożliwi to jej elastyczne dopasowanie bez konieczności cięcia.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku parkingów i placów, gdzie znacznie lepiej sprawdzi się kostka wielkogabarytowa. Nie można zapominać także o grubości kostki brukowej, która powinna być dopasowana pod konkretne obciążenia.Kostka brukowa jako materiał niesie ze sobą wiele zalet. Dostępna jest przede wszystkim we wręcz nieograniczonej ilości kolorów, co sprzyja indywidualnej aranżacji. Próżno również szukać produktu, który charakteryzowałby się tak doskonałym stosunkiem ceny do jakości.

Opracowanie artykułu:

Firma Dario Dariusz Dziurgot

ul. Łąkowa 42, 39-200 Dębica podkarpackie
e-mail