Które pokrycie dachu najlepiej się sprawdzi?

Materiał partnera
2019-11-26

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu, gdyż stanowi jego główną ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, takimi jak deszcz, wiatr oraz zanieczyszczenia. Powinien mieć solidną konstrukcję i estetyczny wygląd. Duże znaczenie podczas budowy dachu mają nie tylko na elementy konstrukcyjne, ale także pokrycie. Dachówka czy blachodachówka – który wybór będzie lepszy?

Blachodachówka

Wybór pokrycia dachowego to niełatwe zadanie. Blachodachówka i dachówka ceramiczna to w Polsce dwa najpopularniejsze rozwiązania, które z powodzeniem stosuje się od wielu lat. Największą zaletą blachodachówki jest oczywiście cena, która w porównaniu do dachówki ceramicznej wypada naprawdę atrakcyjnie. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet na budowę domu. Blachodachówka jest stosunkowo lekka i nie obciąży zanadto konstrukcji. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wykonanie, gdyż niewłaściwie wykończony i niezabezpieczony metal szybko ulega korozji. Żeby poprawić właściwości dachu wykonanego z blachodachówki, można zastosować dodatkowe ocieplenie wełną mineralną. Poprawi to izolację akustyczną i termiczną.

Dachówka ceramiczna

Choć dachówka ceramiczna jest droga, jej popularność jest równie dużą, jak w przypadku blachodachówki. Wysoka cena jest adekwatna do jakości materiału. Rozwiązanie to jest uznawane za luksusowe wykończenie domu. Co więcej, wykonuje się ją z ekologicznych materiałów. Dachówki ceramiczne mogą przetrwać nawet 100 lat!

 

Zalety dachówki ceramicznej to między innymi:

  •     wieloletnia trwałość;
  •     dobra izolacja akustyczna;
  •     wysoka odporność na czynniki atmosferyczne;
  •     luksusowy wygląd.

Dachówka ceramiczna nie jest też bez wad. Właściciele domów pokrytych dachówką ceramiczna często narzekają na zielenienie dachu, poprzez osadzanie się pyłów organicznych.  

Wykonanie to podstawa!

Należy pamiętać, że to właśnie wykonanie ma największy wpływ na to, czy dach będzie inwestycją na lata. Podczas budowy warto spytać o radę doświadczonego dekarza, który nie tylko zajmie się wykonaniem dachu, ale także pomoże wybrać optymalne materiały budowlane. Polecaną firmą jest między innymi Dj dachy, której siedziba znajduje się w Grzędowie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Nawet najlepsza dachówka może się nie sprawdzić, jeśli zostanie nieprawidłowo ułożona, a konstrukcja będzie za słaba. Wykonanie dachu jest bardzo ważne szczególnie na terenach zagrożonych wichurami i trąbami powietrznymi. Najmniejsza błąd konstrukcyjny może prowadzić do tragedii, dlatego lepiej zlecić zadanie profesjonalistom.

Opracowanie artykułu:

Dj Dachy Grzegorz Kowalski

00 Grzędowo 3/2 warmińsko-mazurskie
e-mail