Instalacja hydrauliczna zdecydowanie może zostać uznana za jedną z najważniejszych. Tak stan rzeczy wynika przede wszystkim z tego, że w zasadzie trudno byłoby sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić komfortowe funkcjonowanie bez stałego dostępu do wody. Ze względu na niezwykle istotną funkcję, kluczowy staje się fachowy montaż poszczególnych elementów w taki sposób, aby zagwarantować użytkownikom bezawaryjność i wydajność funkcjonowania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Instalacja wodna – jak ją ułożyć?

Bez względu na to, czy źródłem poboru wody jest wodociąg, czy też studnia, sposób układania instalacji jest taki sam dla wszystkich rozwiązań. Niemniej jednak trzeba podkreślić, iż na ogólny kształt całego systemu, w największej mierze wpływa m.in. sposób podgrzewania wody. Kiedy jest on centralny (przeznaczony dla całego domu), rurę z zimną wodą doprowadza się jedynie do urządzenia grzewczego. Następnie do poszczególnych baterii układa się 2 równoległe przewody. Pierwszy przeznaczony na wodę zimną, a drugi na ciepłą.

W sytuacji, w której punkt czerpalny zlokalizowany jest w znacznej odległości od kotła lub podgrzewacza, układa się dodatkowo przewód cyrkulacyjny. Wdrożenie takiego rozwiązania sprawia, iż woda cały czas krąży w instalacji i dostępna jest zaraz po odkręceniu kranu. Może się też zdarzyć, iż ciepła woda przygotowana jest w podgrzewaczach zamontowanych bezpośrednio przy bateriach. Wówczas rozprowadza się jedynie rury z wodą zimną. Co jeszcze warto wiedzieć?

Na jaki materiał warto się zdecydować?

Podczas budowy domu jednorodzinnego zawsze trzeba liczyć się z kosztami, zarówno jeśli chodzi o robociznę, jak i same materiały. Z praktycznego punktu widzenia warto poświęcić chwilę na znalezienie produktów cechujących się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dlatego właśnie najczęściej inwestorzy stawiają na instalację tworzywową wykonaną z polichlorku winylu. W tym przypadku w zasadzie zapomnieć można o wszystkich problemach związanych bezpośrednio związanych z korozją. Sporą zaletą zastosowania rur z tworzyw sztucznych jest bezgłośna praca. Wszyscy ci, którym zależy na absolutnie najwyższej jakości, mogą zdecydować się na instalacje wykonaną z miedzi.

Trzeba jednak liczyć się z tym, iż koszty takiego przedsięwzięcia będą przytłaczająco większe niż w przypadku standardowego odpowiednika. Doprowadzana do budynku woda zawsze powinna charakteryzować się brakiem zanieczyszczeń oraz odpowiednim ciśnieniem. Z tego powodu prace wykonawcze należy zlecić jedynie najbardziej doświadczonym fachowcom, do których zdecydowanie zalicza się firma Zakład Instalacyjny Wod-kan. I C.o. Mateusz Ratajski. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na miłą atmosferę obsługi, jak i atrakcyjne warunki cenowe. Wszystkie usługi objęte są oczywiście stosowną gwarancją.