Okna aluminiowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Materiał partnera
2019-07-19
Konstrukcja z okien aluminiowych

Najpopularniejszymi rozwiązaniami na gruncie stolarki okiennej są okna PCV oraz drewniane. Okna aluminiowe najczęściej spotkać możemy w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy urzędy. Maja one jednak wiele zalet, które czynią je atrakcyjnymi również dla budynków mieszkalnych. Czym charakteryzuję się okna aluminiowe? Jakie mają zalety, a jakie wady? Odpowiedzi w artykule.

Atuty okien aluminiowych

Okna aluminiowe nie cieszą się tak dużą popularnością, jak najczęściej spotykane okna PCV, ale nie oznacza to, że nie warto ich stosować. Wręcz przeciwnie, coraz głośniej mówi się o ich walorach. Wykorzystywane są w budynkach użyteczności publicznej, między innymi w szkołach i urzędach, ale doskonale komponują się z nowym budownictwem domów jednorodzinnych z elewacją utrzymaną w stonowanej kolorystyce.

Dlaczego warto rozważyć profile aluminiowe podczas budowy czy remontu? Przede wszystkim ze względu na ich wytrzymałość, która jest większą niż w przypadku okien z PCV czy drewnianych. Wypełnione nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi metalowe ramy zapewniają wysoki komfort pod względem ciepła zimą. Ponadto okna aluminiowe mają lekką konstrukcję, dzięki czemu łatwiej przebiega ich montaż. Mimo to warto to zadanie zlecić profesjonalnej firmie, takiej jak ELzam, która prowadzi również sprzedaż profili okiennych.

Aluminium to materiał niezwykle plastyczny, dzięki czemu można formować z niego profile o nietypowych kształtach. Cienkie, ale wytrzymałe profile doskonale sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń, które są popularne w nowoczesnych domach. Dlatego właśnie zarówno inwestorzy prywatni, jak i przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po okna aluminiowe.

Omawiając zalety tego rozwiązania, nie możemy pominąć walorów estetycznych. Profile z aluminium dostępne są w dowolnej kolorystyce – dostępne są modele lakierowane proszkowo oraz anodowane. Znajdziemy profile matowe, metalizowane lub błyszczące, a także wykończenia imitujące słoje drewna. Dzięki temu możemy dokładnie dopasować okna do aranżacji wnętrza i stylu elewacji.

Wady okien aluminiowych

Najczęstszym zarzutem, jaki pada pod adresem tych okien, jest zimna w dotyku rama. Zapewniają one świetną izolację cieplną, jednak metal pozostaje zazwyczaj chłodny, co sprawia, że mieszkanie może nabrać nieco sterylnego charakteru. Możemy poradzić z tym sobie, wykorzystując okna drewniane wyposażone w aluminiowe nakładki lub też okna aluminiowe z wkładką PCV, czyli tak zwanymi ciepłymi profilami. Okna z całkowicie aluminiowymi profilami spotykamy jedynie w budynkach użyteczności publicznej.

Okna aluminiowe nie mogą być naprawiane. W przypadku uszkodzenia lub zarysowania konieczna jest wymiana profilu na nowy. Warto jednak pamiętać, że okna te są o wiele wytrzymalsze i mniej podatne na zniszczenie niż okna z drewna czy PCV, zatem mniejsze jest ryzyko wystąpienia takiego problemu.

Opracowanie artykułu:

Elzam Eliza Zamara

ul. Gorzowska 28, 66-432 Baczyna lubuskie
e-mail
www