Opróżnianie szamba – jak najlepiej to wykonać?

Materiał partnera
2019-07-19
Źródło: gettyimages

Wiele osób pozbywa się ścieków ze swojego domu za pomocą zbiorników bezodpływowych. Należy mieć na uwadze, że szamba to najdroższy sposób na pozbycie się ścieków, jednakże często to jedyna możliwość. Zazwyczaj musimy zdecydować się na szambo wtedy, gdy nie mamy możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej lub niemożliwa do zrobienia jest przydomowa oczyszczalnia. Jak wówczas poradzić sobie z opróżnianiem szamba?

O czym należy pamiętać korzystając ze zbiorników bezodpływowych?

W dzisiejszych czasach stosuje się szamba żelbetowe oraz plastikowe. Zaletą tych zbiorników jest szczelność. To wpływa na brak zagrożenia dla okolicznych wód gruntowych spowodowanych zanieczyszczeniami. Jednakże szczelność zbiorników bezodpływowych wiąże się z tym, że trzeba je regularnie opróżniać. Najczęściej w tym celu zamawiany jest wóz asenizacyjny, czyli tzw. szambiarka. Częstotliwość korzystania z usług firmy wywożącej ścieki uzależniona jest od tego, jaką ilość wody zużywają domownicy.

Kolejnym problemem związanym z korzystania ze zbiorników bezodpływowych jest konieczność kontrolowania poziomu wypełnienia szamba. Jest to dość istotna czynność, ponieważ ona pozwoli nam na zamówienie firmy wywożącej ścieki na konkretny dzień. W celu sprawdzania poziomu napełnienia szamba musimy co jakiś czas zajrzeć do niego. Wygodniejszą i łatwiejszą formą sprawdzania ścieków w zbiorniku jest zamontowanie mechanicznego lub elektrycznego czujnika, które w porę alarmują o wypełnieniu zbiornika.

Umawianie się z firmą odbierającą ścieki powinniśmy wykonać nieco przed wypełnieniem całego szamba, ponieważ firma zajmująca się wywozem takich zanieczyszczeń może nie mieć wolnych terminów. Przedsiębiorstwa wywożące ścieki, takie jak firma Anna Tudruj Wywóz nieczystości płynnych z Lublina daje możliwość swoim klientom umawiania się w wyznaczonym terminie, np. co 2-3 tygodnie. Wówczas mamy pewność, że ścieki zawsze będą odebrane i wywiezione na czas.

Odbieranie ścieków bez wjazdu na działkę

Opróżnianie szamba wymaga bezpośredniego dostępu do niego. Niekiedy zdarza się, że nie możemy być w domu, kiedy firma wywożąca ścieki do nas przyjechała. Wówczas, gdy nikt nie może otworzyć wjazdu ekipie opróżniającej szamba można przekazać im klucze do posesji, jednakże to rozwiązanie jest rzadko spotykane.

W przypadku, gdy jesteśmy w domu, to i tak czekają nas trudności związane z wjazdem szambiarki na naszą działkę. Wóz asenizacyjny jest dość duży i ciężki, a manewrowanie nim nie jest łatwe. W związku z tym łatwo jest uszkodzić elementy znajdujące się na działce, takie jak np. rośliny.

Rozwiązaniem wyżej wymienionych problemów może być zamontowanie przewodu do odprowadzania ścieków. Jeden z jego końców znajduje się na dnie zbiornika, a drugi dostępny jest na ulicy. Takie rozwiązanie pozwoli na opróżnianie szamba bez konieczności wjazdu szambiarki na naszą posesję.

Opracowanie artykułu:

Anna Tudruj Wywóz nieczystości płynnych

ul. Wojciechowska 58, 20-704 Lublin lubelskie
e-mail
www