Nie da się nie zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat, w zakresie budownictwa jednorodzinnego, inwestorzy stawiają na nowoczesny design. Chodzi tutaj nie tylko o wybór odpowiedniej kolorystki oraz o utrzymaniu bryły budynku w jak najprostszej formie, ale przede wszystkim o najbardziej charakterystyczną część domu, za jaką można uznać dach. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się płaska dachówka ceramiczna, zapewniająca doskonałe walory estetyczne. Co warto o niej wiedzieć, aby wybrać właściwie?

Płaska dachówka ceramiczna – zalety i wady

Zacząć należy od tego, iż technologicznie, dachówki płaskie nie różnią się od swoich falistych odpowiedników niczym poza kształtem. Wypalane są z tej samej gliny, a do ich barwienia używa się dokładnie tych samych procedur. Inne są oczywiście kasety wypalające, które nadają całości kształt. To właśnie ten czynnik uważany jest przez klientów za najatrakcyjniejszy. Dachówki płaskie w zdecydowanej większości przypadków mają kształt prostokąta o wyraźnie zaznaczonych krawędziach. Charakteryzują się wręcz skandynawskim minimalizmem, nadając pokryciu dachowemu bardzo nowoczesnego wyglądu. Choć gama kolorystyczna jest relatywnie szeroka, zaleca się wybór dachówek antracytowych, grafitowych lub czarnych. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu osiągnąć wrażenie nowoczesności.

Jak prawie wszystkie dachówki ceramiczne, poza oczywiście karpiówką, dachówki typu płaskiego wyposażone są w zamek górny oraz boczny, co zapewnia doskonałą szczelność. Występują zarówno w wersji matowej (angobowanej), jak i błyszczącej (glazurowanej). Z praktycznego punktu widzenia warto zdecydować się na pierwsze rozwiązanie, ponieważ zdarza się, iż w przypadku drugiej opcji, bardzo widoczne staje się ożebrowanie dachówki. Może to nieco zepsuć efekt, którego się spodziewamy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Dachówka płaska – ile to kosztuje?

Wszyscy, którzy mają zamiar kupić płaską dachówkę ceramiczną, muszą liczyć się z faktem, iż mowa tu o jednym z najdroższych rozwiązań na rynku. Są oczywiście producenci, którzy oferują rozwiązania wyraźnie tańsze od swojej konkurencji, aczkolwiek sugerowanie się jedynie aspektem najniższej ceny, może okazać się bardzo zgubne. Co jest tego przyczyną? Na wstępie artykułu była mowa o kasetach wypalających, czyli urządzeniach, które dosłownie formują glinę. Aby zaoszczędzić na procesie produkcyjnym, tanie dachówki płaskie wypalane są w kasetach zbiorczych po 5-7 szt. Produkt uzyskany w ten sposób odbiega jakościowo od odpowiedników, wypalanych w kasetach pojedynczych. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o równości dolnej krawędzi dachówki, czyli tej najbardziej widocznej od dołu. W przypadku jednej sztuki odchylenie wymiarowe, oscylujące w granicach 1-2 mm, z pewnością nie wydaje się straszne, aczkolwiek nie należy zapominać o tym, iż średniej wielkości dach to około 3000 szt. Jeżeli zaś chodzi o cenę, to liczyć należy się ze sporym rozstrzałem. Za 1 m2 przyjdzie nam zapłacić od 42 do nawet 70 zł netto.

Pod uwagę zawsze warto wziąć kilka rozwiązań. Pomóc mogą nam w tym doświadczeniu handlowcy, pracujący w najbardziej renomowanych hurtowniach dachowych. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Invest Stenzel, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie pokryć dachowych takich jak dachówka ceramiczna, betonowa, blachodachówka, czy gonty bitumiczne. Wszyscy klienci mogą tutaj liczyć na obsługę kompleksową, w której poza sprzedażą towaru, znajdzie się precyzyjna wycena, transport na plac budowy i obsługa posprzedażowa.