Prace ziemne polegające na stworzeniu wykopu o odpowiednich wymiarach są realizowane bardzo często np. przy konstruowaniu domów jednorodzinnych. Stworzenie budowli ziemnej ma na celu m.in. umieszczenie w niej ław fundamentowych, ale nie tylko. Wykopy realizowane nowoczesnymi koparkoładowarkami czy koparkami są przygotowywane także z myślą o innym zastosowaniu – jakim?

Kiedy przygotowuje się wykopy fundamentowe?

Wykopy pod fundamenty to jedna z podstawowych prac ziemnych przeprowadzanych przy budowie domów i innych obiektów użytkowych. Jest ona przydatna przy inwestycjach, w których nie stosuje się specjalnych płyt fundamentowych oraz wtedy, gdy budynek ma zostać podpiwniczony. Usunięcie nadmiaru ziemi w celu umieszczenia w niej ław fundamentowych oraz ścian wymaga sporej precyzji pod kątem zgodności z założeniami projektowymi.

Z tego względu prace ziemne w tym zakresie powierza się specjalistom z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem. Jednym z takich fachowców jest Jarosław Bagrowski, który dysponuje nowoczesną koparkę Hiper, co przekłada się na szybszą i bardzo dokładną realizację konkretnych robót ziemnych. Wykopy pod fundamenty przygotowuje się zatem przy podpiwniczanych budynkach i konstrukcjach opartych na ławach fundamentowych. Nie jest to jednak jedyny rodzaj tego typu budowli ziemnych, jakie powstają na prywatnych działkach. Po co jeszcze wykonuje się zatem wykopy?

Wykopy możliwością doprowadzenia mediów do budynku

Dzięki umiejętnemu użyciu koparki czy koparkoładowarki można również przygotować w ziemi miejsce pod elementy rozmaitych instalacji. W ten sposób doprowadza się media do budynku. Przewody w układach sanitarnych czy elektrycznych przebiegają w większości właśnie pod ziemią, dlatego i w tym wypadku konieczne jest wykonanie wykopów pod instalacje na prywatnej działce. Budowle ziemne o odpowiednich wymiarach zapewniają komfortową pracę instalatorom i bezpieczne ułożenie oraz korzystanie ze wszystkich przewodów.

Wykopy na terenach należących do prywatnych inwestorów są także metodą na stworzenie zbiorników wodnych. Mowa tu nie tylko o sztucznych basenach, ale też np. stawach i oczkach wodnych. Prace ziemne związane z przygotowaniem takich elementów architektury zewnętrznej to również zadanie dla firmy zajmujących się realizacją wykopów. Powodów, dla których na działkach wykonuje się tego typu budowle ziemne, jest zatem kilka. Każdy z nich wymaga należytej precyzji przy przeprowadzaniu robót ziemnych, dlatego dobrze jest czynności w tym zakresie powierzyć doświadczonym firmom dysponującym nowoczesnym sprzętem.