Współczesne pokrycia blaszane zdecydowanie różnią się od tych, z jakimi inwestorzy mieli do czynienia kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Szczególnie jeśli chodzi o aspekt technologiczny produkcji powłok ochronnych, które odpowiadają za odporność blachy na często bardzo trudne warunki środowiskowe. Blachodachówka może okazać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla dachówek. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Na jakie konkretnie?

Blachodachówka a kształt dachu

Jeżeli chodzi o wybór rodzaju blachodachówki, wiele zależy od kształtu dachu skośnego. Co do zasady wyróżnia się dachy dwuspadowe, dachy wielospadowe, dachy kopertowe, czy dachy namiotowe. Ich kształt determinuje przede wszystkim ewentualny odpad blachodachówki, którego ze względów ekonomicznych, powinno być jak najmniej. Na dachy dwuspadowe z powodzeniem zastosować można klasyczną blachodachówkę arkuszową, która na plac budowy przyjeżdża w dociętych na wymiar prostokątnych płatach. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe dachy, to w ich przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzi się bardzo popularna ostatnimi czasy blachodachówka modułowa.

W przeciwieństwie do wersji klasycznej produkowana jest w zunifikowanych arkuszach po około 1m2. Choć jej ułożenie jest bardziej czasochłonne, to odpad wynikający z konieczności docinania blachy jest absolutnie minimalny i wynosi mniej niż 10%. Dla porównania odpad blachodachówki arkuszowej na dachach wielospadowych wynosić może aż 30%. Aby blachodachówka mogła prezentować się zjawiskowo bez względu na rodzaj, wykonawstwo warto zlecić najbardziej doświadczonym dekarzom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Bil-Fach, która od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie montażu pokryć dachowych. Klienci mogą liczyć zarówno na terminowość wykonywanych zleceń, jak i bardzo atrakcyjne ceny. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze blachodachówki?

Blachodachówka a właściwości użytkowe

Uczciwie trzeba przyznać, że blachodachówka może sprawiać pewne kłopoty, szczególnie jeżeli chodzi o domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym. Dlaczego? Otóż dlatego, że hałas wywołany kroplami deszczu uderzającymi o blachę nie jest dźwiękiem, który można zbagatelizować lub się do niego przyzwyczaić. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu? Okazuje się, że jak najbardziej. Ciekawostką staje się fakt, iż blachodachówkę można zamówić także w wersji z posypką ceramiczną, która skutecznie wytłumia niepożądane dźwięki. Niemniej jednak rozwiązanie takie zdecydowanie nie należy do najtańszych. Blachodachówki z posypką w zdecydowanej większości przypadków dorównują lub czasami nawet przewyższają ceną nawet dachówki ceramiczne.

Wszystkie blachodachówki można zakwalifikować do pokryć lekkich, których waga jednego metra kwadratowego jest nawet dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku dachówek. Oznacza to nie mniej, nie więcej niż to, że więźba dachowa może mieć mniejsze przekroje, co znacząco wpłynie na jej cenę.