Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Może ono całkowicie zastąpić tradycyjne źródła ciepła, jak i stanowić ich uzupełnienie. O montażu pompy ciepła warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taka instalacja powstała również w trakcie remontu budynku. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Pompa ciepła – rodzaje i charakterystyka

Pompy ciepła należą do niskotemperaturowych źródeł ciepła, dlatego też cała instalacja grzewcza budynku powinna być do tego dostosowana. Im niższa będzie temperatura wody grzewczej, tym oszczędniejsza będzie praca pompy, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej. Jeżeli planujemy nowy budynek ogrzewać pompą ciepła, powinniśmy zainwestować w ogrzewanie podłogowe i ścienne.

Pozwoli to na znacznie lepsze gospodarowanie ciepłem niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Oczywiście pompa ciepła może też współpracować z instalacją z kaloryferami, lecz trzeba liczyć się z tym, że będą one duże lub że trzeba będzie zamontować kilka grzejników w jednym pomieszczeniu. Na rynku dostępne są gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Te pierwsze są droższe, a ich montaż wymaga wykonania odwiertów. Z kolei pompy powietrzne mimo niższej ceny, są mniej wydajne. Z tego też względu inwestorzy decydują się zwykle na pompę gruntową, ponieważ jest to rozwiązanie trwałe i opłacalne.

Zalety pomp ciepła

Uwzględniając pompę ciepła w projekcie domu jednorodzinnego, możemy nastawić się na niższy koszt jego budowy. Obiekt nie będzie potrzebował komina, kotłowni, ani miejsca do składowania opału. Odchodzi również problem z poszukiwaniem wydajnego i korzystnego cenowo paliwa. Jak informuje specjalista z firmy Sol-Term – pompa ciepła to jedno z najtańszych w eksploatacji źródeł energii. W dodatku urządzenie działa praktycznie bezobsługowo, co zapewnia domownikom większy komfort użytkowania budynku.

Przy odpowiedniej instalacji żywotność pompy ciepła szacuje się nawet na 50 lat. Koszty inwestycji zwracają się zazwyczaj po kilku latach. Urządzenie może stanowić podstawowe źródło ciepła, ale może też wspomagać pracę innej instalacji grzewczej. Należy wspomnieć też o ekologiczności takiego rozwiązania. Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ wytwarzanie energii cieplnej nie wiąże się z uwalnianiem toksycznych substancji do otoczenia. Mimo że urządzenie działa na prąd, jego zużycie nie jest wysokie. Pompy ciepła wraz z ogniwami fotowoltaicznymi stanowią nowoczesne rozwiązania dla energooszczędnego budownictwa.