Prace brukarskie krok po kroku

Materiał partnera
2019-06-03
Prace brukarskie

Ułożenie kostki brukowej, choć najbardziej kojarzy się z pięknym efektem finalnym, jest bardzo skomplikowanym i wieloetapowym procesem. Aby wszystko mogło prezentować się tak, jak architektonicznych wizualizacjach projektowych, prace muszą być przede wszystkim odpowiednio zaplanowane. Przyda się także zaplecze techniczne i ogromne doświadczenie. Co w tym zakresie oferują najlepsze firmy, zajmujące się wykonywaniem prac brukarskich?

Przygotowawcze prace ziemne

Przed położeniem kostki brukowej bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich prac ziemnych. Mowa tu przede wszystkim o wyrównywaniu terenu oraz, w razie zaistnienia takiej konieczności, niwelacji gruntu. Specjaliści używają do tego celu koparek, koparko-ładowarek i zagęszczarek. Bardzo ważne na tym etapie jest zadbanie o to, aby wszystkie instalacje takie jak gazowa, kanalizacyjna i elektryczna, spoczywały już bezpieczne w przygotowanych wcześniej wykopach. Ewentualne zbagatelizowanie tej sprawy, może wiązać się z koniecznością rozbioru kostki brukowej w przyszłości.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, profesjonaliści zajmą się także wywozem nadmiaru ziemi z placu budowy. Pewne i nade wszystko sprawne wykonanie przygotowawczych prac ziemnych zapewnić mogą jedynie najbardziej doświadczone firmy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Multitrans, która od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksowe wsparcie w zakresie prac ogólnobudowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem kostki brukowej. Co jeszcze warto wiedzieć o najlepszych brukarzach?

Podsypka i układanie

Ciężar kostki brukowej nie może opierać się bezpośrednio na gruncie. Dzieje się tak, ponieważ prędzej, czy później dogodziłoby do osiadania poszczególnych elementów. Stworzyłoby to nie tylko bardzo nietrakcyjny dla oka wygląd, ale także przyczyniłoby się do poważnych problemów z użytkowaniem. Aby ustabilizować kostkę, stosuje się różnego rodzaju podsypki. Jej typ uzależniony jest przede wszystkim od przewidzianego obciążenia nawierzchni. Jeżeli poruszać będą się po niej jedynie ludzie, zdecydowanie wystarczą podsypki z piasku lub żwiru.

Jeżeli mają poruszać się po niej np. samochody, istnieje konieczność wylania betonu. Samo układanie kostki brukowej można kategoryzować w ramach sztuki budowlanej. Klienci mogą liczyć na gotowe kompozycje, poprosić o stworzenie indywidualnego projektu lub sami coś zaproponować. Różnorodność rozmiarów oraz kolorów współcześnie produkowanej kostki brukowej ułatwia niezwykle efektowną aranżację. Odpowiednio ułożona kostka brukowa może również znacznie podnieść wartość całej posesji.

Opracowanie artykułu: