Zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym to poważny krok, który wiąże się z podjęciem decyzji o stanie wykończenia nabywanej nieruchomości. Deweloperzy oferują bowiem klientom dwa podstawowe rodzaje standardów: surowy oraz w stanie wykończenia pod klucz. Mimo że pierwszy z wymienionych charakteryzuje znacznie niższa cena, opcja druga nie wymaga żadnych remontów i nadaje się do natychmiastowego zamieszkania tuż po odebraniu kluczy.

Zalety standardu wykończenia pod klucz

Stan surowy, zwany także deweloperskim, oznacza najczęściej, że w mieszkaniu rozprowadzone zostały wszystkie instalacje łącznie z grzejnikami, a na ścianach i podłogach obecne są tynki i wylewki. Dalsze ustalenia co do stanu wykończenia nabywanego mieszkania określane są jednak w umowie podpisywanej z deweloperem – brak bowiem konkretnego prawa definiującego w sposób ogólny pojęcie standardu surowego. Zakup takiej nieruchomości wymaga zawsze od nabywcy skorzystania z usług ekipy remontowej i zlecenia fachowcom dalszych czynności przygotowujących wnętrza do codziennej eksploatacji. Przeciwieństwem stanu deweloperskiego jest standard wykończenia pod klucz, który dzięki przeprowadzonym wcześniej pracom remontowym, wyróżnia się gotowością do zamieszkania bezpośrednio po zawarciu umowy. Oprócz kompleksowego remontu specjaliści uwagę przykładają również do dominującego w mieszkaniu stylu aranżacji. Wszystkie usługi remontowe prowadzone są więc z uwzględnieniem najnowszych trendów architektonicznych oraz nowoczesnych metod wykańczania wnętrz. Kupno umeblowanego i urządzonego już mieszkania to decyzja warta swojej ceny. Wraz z wysokim standardem klient otrzymuje jednocześnie zalety takie jak oszczędność czasu i sił – rozwiązanie to znosi bowiem konieczność dbania o poprawną kolejność remontów, a także ogranicza do minimum bałagan spowodowany pracami wykończeniowymi.

Czym dokładnie zajmują się firmy wykończeniowe?

Firmy remontowe wykańczające mieszkania pod klucz wykonują w ramach usługi podstawowe czynności takie jak szpachlowanie oraz malowanie ścian. Jak podkreśla specjalista z przedsiębiorstwa Usługi Ogólnobudowlane Robert Piątek, remonty pod klucz obejmują też bardziej zaawansowane działania na terenie nieruchomości, prowadzące do wydobycia potencjału dekoracyjnego i funkcjonalnego wnętrza. Wśród szerokiej oferty firm remontowych wyszczególnić można adaptacje poddaszy i montaż karton gipsów. Firmy remontowe podejmują się nawet wykonywania sufitów podwieszanych, a także murowania ścianek działowych.