Częstotliwość wykonywania przeglądów kominowych określona jest przez prawo i w przypadku domów jednorodzinnych doświadczony kominiarz powinien zająć się sprawą przynajmniej raz do roku. Nie zmienia to oczywiście faktu, iż drożność całego systemu musi być kontrolowana przez użytkownika w sposób ciągły. W przeciwnym razie może dojść do prawdziwej tragedii. Jakie są zatem główne przyczyny zatkania przewodów?

Dlaczego przewody kominowe się zatykają?


Niedrożność przewodów wynika przede wszystkim z tego, że niestety wciąż wielu ludzi decyduje się na umieszczenie w piecach i kominkach rzeczy, które w żadnym wypadku nie powinny się tam znaleźć. Mowa tutaj przede wszystkim o materiałach syntetycznych, gumowych czy makulaturze. Oczywiście przy odpowiedniej temperaturze ulegną one spaleniu i uniknie się konieczności ich należytego segregowania, aczkolwiek trzeba liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Jakimi? W całym procesie wytwarzają się ogromne ilości dymu oraz, co gorsza – sadzy.

Z czasem zaczyna ona dosłownie obklejać średnicę przewodu kominowego. Przekłada się to na wyraźny spadek wydajności. Jako że jest to efekt mocno rozłożony w czasie, na samym początku użytkownik może mieć pewne poczucie bezkarności. Przy wyraźnym zbagatelizowaniu sprawy może dojść do najgorszego. Sadza znajdująca się przy wylocie spalin, gdzie temperatura jest największa, ulega zapłonowi, a na skuteczną reakcję brakuje po prostu czasu. Warto wiedzieć, iż do takiej sytuacji ma prawo przyczynić się również długotrwałe opalanie drewnem mokrym. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Kto może podjąć się udrażniania komina?


Jeżeli właścicielowi domu uda się dostrzec pierwsze objawy wadliwego funkcjonowania systemu kominowego, w trybie natychmiastowym powinien skontaktować się z doświadczonym kominiarzem. Jak słusznie zauważają specjaliści z firmy kominiarskiej prowadzonej przez Krzysztofa Koźlickiego, czas reakcji ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ niedrożność przewodów zawsze ma charakter progresywny i każdego dnia sytuacja staje się coraz poważniejsza. Prób wykonania tego zadania nie można podejmować się samodzielnie.

Nie chodzi jedynie o to, iż jest to skrajnie niebezpieczne, ale także o to, że w świetle obowiązującego prawa budowlanego, takie postępowanie nie ma żadnej racji bytu. Zlecenia podjąć może się jedynie fachowiec posiadający uprawnienia mistrza kominiarskiego. Przewody udrażnia się i czyści za pomocą specjalistycznych zaprojektowanych kul. W skrajnych przypadkach niezbędne może okazać się jednak frezowanie. Nigdy nie powinno zapominać się o powadze problemu. Wystarczy sobie wyobrazić skalę tragedii, do której przyczynią się cofające się do wewnątrz spaliny z tlenkiem węgla w roli głównej.