Systemy solarne i pompy ciepła, czyli jak pozbyć się rachunków za energię?

Materiał partnera
2019-06-12

Odnawialne źródła energii cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów budowalnych. Zarówno jeżeli chodzi zapewnienie budynkowi energii elektrycznej, jak i cieplnej. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Mowa tu o panelach solarnych oraz pompach ciepła. Co warto o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Panele solarne

Własna elektrownia na dachu? Dlaczego nie. To właśnie dzięki panelom solarnym i zastosowanym w nich ogniwom fotowoltaicznym możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby. Czy to rzeczywiście się opłaca? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdzie się do kosztów. Cały system solarny na średniej wielkości dom to wydatek oscylujący w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jako że roczne rachunki za zużycie energii elektrycznej w domu wynoszą od 3 do 4 tys. zł to bardzo łatwo policzyć, po ilu latach zawróci się inwestycja, a warto pamiętać, iż zawróci się na pewno. Panele solarne, jeżeli zapewni się im regularne przeglądy oraz raz do roku profesjonalne czyszczenie, odwdzięczą się długą i bezawaryjną pracą.

Warto także zadbać o to, aby panele zostały umieszczone na dachu od strony najbardziej nasłonecznionej, czyli południowej. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych uchwytów montaż systemu solarnego jest bezinwazyjny dla połaci dachowej, dlatego zamontować można go de facto w dowolnym momencie. Wykonawstwo zdecydowanie należy zlecić najbardziej doświadczonym firmom, do których zdecydowanie zalicza się PHU Instal. Jakie jeszcze technologie pozwalają inwestorom na pełną niezależność energetyczną?

Pompy ciepła

W naszym klimacie nie da się pominąć roli, jaką w każdym domu odgrywa właściwie funkcjonujący system ogrzewania. Ze względu na wzrost świadomości ekonomicznej i ekologicznej inwestorów, coraz większym zainteresowaniem cieszą się gruntowe pompy ciepła, które energię pobierają ze źródeł podziemnych takich jak np. skały. Ich zamontowanie wiąże się jednak z koniecznością wykonania prac wiertniczych, na które nie zawsze jest miejsce. Co w takiej sytuacji? Alternatywą mogą być w tym przypadku powietrzne pompy ciepła, które energię pobierają z powietrza atmosferycznego.

Nawet gdy jest ono schłodzone do -25 stopni Celsjusza. Powietrze pompy ciepła wymagają także znacznie mniejszej przestrzeni, co umożliwia ich montaż nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także np. na działkach rekreacyjnych. Dla konsumentów istotną informacją może wydać się fakt, iż pompy gruntowe charakteryzują się większą wydajnością.


Opracowanie artykułu:

PHU Instal Jan Patrzałek

ul. Liliowa 1, 86-022 Linówiec kujawsko-pomorskie
e-mail