Ogrody zimowe powstają dzisiaj przy restauracjach, hotelach, a także przy domach jednorodzinnych. Wyróżniać się mogą różną formą, zadaszeniem, ilością przeszkleń i profili, a także materiałem budulcowym. Obecnie od ogrodów zimowych drewnianych, bardziej popularne są te w zabudowie aluminiowej. Wyróżniają się one solidnością, łatwością w projektowaniu oraz montażu, oraz niebywałym pięknem. Warto zatem poznać dzisiejsze trendy w budowaniu ogrodów zimowych!

Salony pod szkłem

Kiedyś ogrody zimowe pełniły, jak sama nazwa wskazuje, miejsca, w których pielęgnowano jesienią, zimą i późną wiosną rośliny, tworząc przy tym nieogrzewane przestrzenie, gdzie pod kocem można było usiąść na chwilę relaksu przy aromatycznej herbacie. Obecne trendy odchodzą od takiego rozwiązania, idąc ku tworzeniu świetnie wyizolowanych termicznie pomieszczeń. Pełnią je niemalże szklane salony, w których wielokrotnie nie brakuje roślinności, czy ciekawych dekoracji wnętrzarskich oraz ogrodowych. Takie salonowe oranżerie, są przy tym wielokrotnie wyposażone w gniazdka elektryczne, w systemy oświetleniowe, oraz wypełnione są wygodnymi meblami – od hamaków począwszy, na modnych sofach kończąc!

Szkło na pierwszym miejscu

Najmodniejsze obecnie ogrody zimowe realizowane są w konstrukcjach aluminiowych, ale z dużych rozmiarów wypełnieniami szklanymi. Profile są bardzo cienkie i rzadko rozstawione, co pozwala uzyskać nowoczesny design. Idee nowoczesności – również w kształtach ogrodów zimowych – warto realizować nawet dla budynków starszych, czy wykonanych w stylu klasycznym. Modernistyczna szklana „dobudówka” idealnie współgra z retro porządkami architektonicznym, tworząc ciekawe, minimalistyczne i nieprzesadzone połączenie. Pamiętać jednak należy o jak największej ilości szkła, które również powinno stanowić zadaszenie niezależnie, czy będzie to dach płaski, jednospadowy, czy też wielospadowy.

Ogrody zimowe, jako integralne pomieszczenia domów

W przypadku najwyższych jakościowo konstrukcji ogrodów zimowych, a także w przypadku tworzenia ich przy domach jednorodzinnych, coraz chętniej inwestorzy stawiają na rozwiązanie burzenia części ściany elewacyjnej. W ten sposób zwykły salon, czy kuchnia wychodząca na ogród, powiększone są o szklane, w 100% zintegrowane pomieszczenie, tworząc nowy wymiar luksusu. Podłoże i wykończenie, mogą przy tym być identyczne, jak w częściach znajdujących się bezpośrednio w domu. Rozwiązanie takie jest bardzo spopularyzowane, ale wiąże się z bardzo złożonym procesem projektowym oraz wykonawczym. Komu go zlecić? Koniecznie podejmuj współpracę z firmą ALU-ARTE, która nawet jest w stanie pomóc w uzyskaniu kredytu na wymarzony ogród zimowy! Nie czekaj zatem i odwiedź dedykowaną stronę www, gdzie znajdziesz również wiele inspiracji, czy zrealizowanych pomysłów…