Montaż paneli podłogowych na własną rękę może skończyć się niestety nie tylko dużą stratą czasu, ale także uszkodzeniem deseczek i szybkim wyeksploatowaniem podłoża. Kładzenie różnych systemów podłogowych nie jest bowiem sztuką łatwą, ponieważ wymaga ona uwzględnienia wielu czynników dla danego podłoża. Istotny jest także wybór odpowiednich paneli dla wnętrza. Niektóre po prostu mogą się do niego nie nadawać! 

O czym należy pamiętać przy wyborze paneli podłogowych?

Przy wyborze paneli podłogowych należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wybierać produkty wysokie jakościowo, w klasie przeznaczonej dla danego typu wnętrza. Wyróżnia się bowiem panele dla domów, gdzie poziom obciążeń i natężenie ruchu są niewielkie, czy też panele dla obiektów użyteczności publicznej, gdzie na podłogę działają znaczące siły. Zwrócić uwagę należy także na poziom antypoślizgowości, na wysoką odporność na wodę i środki chemiczne, czy też na uszkodzenia mechaniczne. Jak zatem wybrać dobre panele podłogowe dla swojego domu – salonu, sypialni, czy korytarza? Najskuteczniejszym sposobem jest wybranie danego systemu podłogowego przy doradztwie firmy wykonawczej. Ta wcześniej powinna przeprowadzić w domu, czy mieszkaniu wizję lokalną.

O czym należy pamiętać przy montażu paneli podłogowych?

Montaż paneli podłogowych to trudna sztuka, co potwierdzają zasady, o których należy pamiętać. Pierwsza z nich mówi o tym, że paneli nie powinno zakładać się w pomieszczeniach wilgotnych takich, jak kuchnie oraz łazienki. Na własności higroskopijne należy zwrócić uwagę także przy większych pomieszczeniach, w których mają być wyłożone panele. Pamiętać wtedy należy o tym, że laminowane podłogi wykonane z drewna mogą zmienić swoją strukturę względem panujących we wnętrzu warunków dotyczących wilgotności. Mowa o zmianie wymiarów paneli, które mogą ulec delikatnemu rozszerzeniu. Aby przygotować się na taką ewentualność należy w projekcie ułożenia uwzględnić szczeliny dylatacyjne oraz odpowiednie odstępy od ścian! W przypadku tzw. podłóg pływających polecanych przy adaptowaniu poddaszy, pamiętać również należy o tym, aby zawsze stosować metody montażowe bezklejowe. Wybrać należy ułożenie paneli na tzw. klik!

O czym jest należy pamiętać? O wykonaniu warstw akustycznych i izolacji termicznej specjalnymi foliami, a także o wyrównaniu podłoża roboczego. Bez tego panele mogą pękać, odkształcać się, „wybijać”, czy też mogą skrzypieć.

W poszukiwaniu odpowiedniego wykonawcy

Dzisiaj panele są w stanie zamontować w domach, mieszkaniach i innych obiektach niemalże wszyscy eksperci remontowi. Nie każda ekipa zrobi to jednak według zasad, m.in. wymienionych powyżej. Jeśli chcesz postawić zatem na wysokiej jakości podłogę, koniecznie podejmij współpracę z firmą AM-BUD Piotra Mroczkowskiego, która ma doświadczenie w aranżowaniu wnętrz w różnych stylach, od skandynawskiego po industrialny.

Pamiętaj! W przypadku systemu podłogowego wodnego, na montażystę paneli podłogowych wybieraj firmę, która posiada szeroką wiedzę instalatorską oraz hydrauliczną. Montaż paneli przy takich ogrzewaniu jest inny tak, aby nie zaburzać odbioru ciepła we wnętrzach.