Bardzo często można spotkać się z opinią, iż elewacja, podobnie zresztą jak dach, uznawana jest za wizytówkę całego domu. Z tego właśnie powodu, tak wiele uwagi poświęca się właściwemu wyborowi materiałów budowlanych, zarówno jeśli chodzi o sprawy techniczne, jak i wizualne. Jedną z najpopularniejszych metod wykończenia elewacji jest tynkowanie. Co warto wiedzieć o tynkach i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Tynki a położenie budynku

Zacząć należy od tego, iż tynk ma nie tylko nadać elewacji oryginalnego wyglądu, ale także ją chronić. Przed udaniem się do hurtowni budowlanej na zakupy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych z dokładną lokalizacją budynku. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim trzeba zorientować się, w jakiej odległości, nasz wymarzony dom położony jest od dużego zbiornika wodnego oraz terenów leśnych. Ewentualna bliskość tego typu obszarów, znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia ze strony wilgoci oraz szybkiego osiadania pyłów i osadów. Nie można pominąć także kwestii zanieczyszczenia samego powietrza atmosferycznego. Zagrożenie to może nie dotyczy domów zlokalizowanych na przedmieściach, aczkolwiek sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o budynki w centrach miast.

O wysokiej jakości tynk powinni także zabrać właściciele domów nad morzem. W razie wątpliwości co do tego, jaki konkretnie tynk sprawdzi się na elewacji najlepiej, warto w tej kwestii zaufać najbardziej doświadczonym wykonawcom, do których zdecydowanie zalicza się firma Jag-Bud. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie, które rodzaje tynków sprawdzą się w konkretnej sytuacji najlepiej?

Dobierz tynk do zaistniałych potrzeb

W zabudowie miejskiej, szczególnie w ośrodkach, w których ma się do czynienia z silnie rozwiniętym przemysłem, najlepszym rozwiązaniem będą samoczyszczące tynki silikonowe. Ich struktura umożliwia pozbycie się różnego rodzaju zanieczyszczeń wraz ze spływaniem wody deszczowej. Elewacje takie w zdecydowanej większości przypadków doskonale sprawdzają się przez wiele lat. Jeśli zaś chodzi o korozję biologiczną, spowodowaną przez wspominaną już wcześniej bliskość jezior oraz lasów, to w tym przypadku dobrze jest zdecydować się na tynki silikatowe, które znacznie obniżają prawdopodobieństwo powstania mało przyjemnych dla oka wykwitów.

Jeżeli inwestor przypuszcza, iż elewacja może być z różnych przyczyn narażona na uszkodzenia mechaniczne, to warto postawić na tynki akrylowe, charakteryzujące się najwyższą wytrzymałością spośród wszystkich dostępnych na rynku. Warto wspomnieć o tym, iż każdy z tynków można zabarwić na de facto dowolny kolor. Znacznie zwiększa to możliwości aranżacji. Obecnie kolor elewacji najczęściej dopasowywany jest do koloru pokrycia dachowego.