W jaki sposób estetycznie wykończyć elewację domu jednorodzinnego?

Materiał partnera
2019-05-29
prace elewacyjne

Przy pracach wykończeniowych domu jednorodzinnego warto wiele uwagi poświęcić zagadnieniom związanym z elewacją. Dlaczego? Otóż dlatego, że podobnie jak dach, elewacja postrzegana jest przez innych jako wizytówka konstrukcji. Obecnie można zauważyć tendencje do wykończenia tradycyjnego oraz nowoczesnego. Z jakich materiałów budowlanych mogą korzystać fani zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania?

Elewacja w wydaniu klasycznym

Jeżeli chodzi o wykończenie elewacji w stylu tradycyjnym, to wciąż największą popularnością ze strony inwestorów cieszą się różnego rodzaju tynki. Nowoczesne tynki, dzięki swojej zaawansowanej technologicznie strukturze, w zdecydowanej większości przypadków odporne są na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz na osiadanie mchów i osadów. Tynki elewacyjne występują także w niezliczonej gamie kolorystycznej, co umożliwia niezwykle precyzyjną aranżację oraz idealne dopasowanie do własnych potrzeb. Współcześni klienci branży budowlanej mogą wybierać nawet grubość ziarnek położonego tynku. Choć nie wydaje się to specjalnie istotne, w większe skali zyskuje ogromne znaczenie. Dużą zaletą tynków jest również szybkość ich kładzenia.

Fani klasycznych rozwiązań mogą również skorzystać z elewacyjnych produktów drewnianych, choć trzeba się liczyć z tym, że będą one wymagały odświeżenia co kilka lat. Ciekawym rozwiązaniem są materiały włókno-cementowe, które drewno imitują. Tego typu kompozyty to idealne połączenie wyglądu surowca naturalnego z trwałością materiałów syntetycznych. Żadne rozwiązanie nie będzie się prezentowało pięknie bez odpowiedniego montażu. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na firmy, które pochwalić się mogą znacznym doświadczeniem. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Dylbud, która dzięki doskonałej organizacji oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej zapewnia swoim klientom rzetelność oraz, co może wyda się ważniejsze, terminowość wykonywanych zleceń. Jak jeszcze można wykończyć elewację?

Elewacja w wydaniu nowoczesnym

Obecnie budowane domy jednorodzinne wykazują w swojej budowie wiele cech architektury nowoczesnej. Zazwyczaj są to budynki o prostej formie, dużej ilości okien i przeszkleń oraz dwuspadowych dachach. Niespecjalnie swoje zastosowanie znajdują tutaj konwencjonalne środki. Jak poradzono sobie z tym problemem? Jeżeli chodzi o wykończenie elewacji tego typu, coraz większe uznanie zaczyna zdobywać blacha na rąbek, popularnie nazywana również blachą na klik, ze względu na charakterystyczny dźwięk wydawany podczas zamykania zamków.

Choć rozwiązanie to wygląda niesamowicie estetycznie i świetnie komponuje się z nowoczesną bryłą konstrukcji, to warto pamiętać, że nie jest ono pozbawione wad. Na co uważać? W słoneczne dni blachy rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Należy unikać dotykania elewacji, co szczególnie trudne może być w przypadku, gdy na posesji znajdują się małe dzieci. Rozgrzana latem lub schłodzona zimą blacha wykazuje również tendencje do falowania, określanego również przez fachowców mianem pływania. Aby do tego nie dopuścić, należy unikać stosowania elementów długich. O wiele lepiej sprawdzą się krótkie i łączone ze sobą odcinki.