Nowoczesne technologie zakładania i pielęgnacji trawników pozwalają szybko i bezproblemowo wyhodować soczyście zieloną trawę nawet w mocno niesprzyjających miejscach. Rolki mają zdecydowanie więcej zalet niż klasyczne sianie trawy, głównie ze względu na spektakularny efekt, który widzimy niemal natychmiast. Jakie są największe plusy stosowania trawy z rolki?

Dlaczego warto wybrać rolki?

Rozwijane trawniki mają dwie podstawowe zalety, które stawiają je przed klasycznym wysiewaniem trawy. Pierwszą z nich jest natychmiastowo widoczny efekt. Trawa siana wchodzi dopiero po koło dwóch tygodniach i potrzeba wielu miesięcy, aby powstał z niej estetyczny trawnik. Rolki natomiast pozwalają na natychmiastowe uzyskanie zadowalającego efektu. Prawidłowo nawadniany ukorzeni się już w parę tygodni i po ich upływie może być normalnie użytkowany. Drugim istotnym plusem jest wydłużenie terminu, w którym można założyć trawnik. W przypadku trawy sianej daty są niestety nie do przeskoczenia – od kwietnia do października. I to tylko w okresach, kiedy nie występują susze lub inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Trawę rozwijaną można tak naprawdę stosować od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Jedyny warunek to brak przymrozków przez około 3 tygodnie po ułożeniu.

 

Specjaliści z firmy, zajmującej się zakładaniem trawników z rolki, spytani o wady mogą wymienić tylko jedną i raczej oczywistą – konieczność właściwego nawadniania przez cały okres ukorzeniania. Problematyczne może być też samo układanie trawy, gdyż podłoże powinno być właściwie przygotowane i możliwie jak najbardziej wyrównane. Na szczęście całym procesem (od przygotowania podłoża po pielęgnację do momentu ukorzenienia) zajmują się fachowcy.

Do ogrodów i na boiska

Rozwijane trawniki mają w dzisiejszych czasach bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane nie tylko w nowopowstałych parkach i prywatnych ogrodach, ale również na obiektach sportowych m.in. boiskach piłkarskich. Pierwszy Polski trawnik rolowany został założony właśnie w tym celu, na Gdańskim stadionie piłkarskim. Było to w roku 1973, a nad jego wyhodowaniem czuwał inż. Antoni Hempel, z którego inicjatywy zrodziła się firma Trawa-Grass, zajmująca się profesjonalnym tworzeniem najwyższej jakości trawników z wykorzystaniem trawy z rolek.

 

Również pod względem pielęgnacji trawnik z rolki nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Ważne jest właściwe postępowanie w pierwszych tygodniach, gdy trawa nie jest jeszcze w pełni ukorzeniona. Odpowiednio przygotowane podłoże zapewnia jej właściwe składniki odżywcze, jednak należy pamiętać o regularnym i właściwym nawadnianiu w tym okresie. Przez kilka tygodni nie powinno się po niej chodzić i przede wszystkim – kosić. Pierwsze koszenie wykonuje się dopiero wtedy, gdy całość dobrze się zaaklimatyzuje.