Montaż okien to inwestycja na całe lata, ale żeby rzeczywiście służyły nam one przez długi czas, należy w odpowiedni sposób je konserwować. Często jedyną czynnością, którą wykonujemy regularnie jest mycie. Tymczasem okna potrzebują zdecydowanie więcej naszej uwagi. Niezależnie od tego czy posiadamy je w wersji drewnianej czy plastikowej, istnieje kilka czynności, które muszą być wykonywane systematycznie. Co do nich należy?

Regulacja okuć

W krótkim czasie po montażu okien – szczególnie tych o ciężkich skrzydłach – potrzebna jest regulacja okuć. Odpowiadają one za swobodne otwieranie się i uchylanie okna. Źle wyregulowane okno przestaje działać poprawnie i staje się nieszczelne. Wbrew obiegowej opinii samodzielna regulacja okuć okiennych nie jest czynnością prostą. Brak doświadczenia i wiedzy z zakresu stolarki okiennej może doprowadzić do trwałych uszkodzeń wyrobu. Dodatkowo łatwo narazić się na utratę gwarancji. Regulację okuć dobrze jest powierzyć specjalistom. Jak informuje fachowiec z firmy VGlass, która zajmuje się renowacją i konserwacją okien- czynność tę należy wykonać raz do roku. Zyskujemy wtedy pewność, że okna będą działać bezawaryjnie, co przedłuży ich żywotność.

Oliwienie okuć

Oliwienie okuć to zabieg, który dobrze przeprowadzić raz do roku. Jego celem jest zabezpieczenie okuć przed korozją. Jeżeli zamieszkujemy obszary, które cechują się dużą wilgotnością, zabieg ten należy przeprowadzać częściej. Do naoliwienia wspomnianych elementów wystarczy zwykła wazelina techniczna, oliwa do maszyn lub smar. Szczególną uwagę należy zwrócić na trudno dostępne miejsca takie jak narożniki, zaczepy czy listwy.

Właściwa konserwacja uszczelek

Uszczelki zlokalizowane w ościeżnicy i w ramie skrzydła z czasem tracą swoją elastyczność i pękają, przez co do domu zaczyna dostawać się wilgoć i chłodne powietrze. Można tego uniknąć poprzez smarowanie ich gliceryną, wazeliną lub oliwą do maszyn. Zużyte i popękane uszczelki trzeba koniecznie wymienić na nowe. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie optymalną izolację termiczną i ochronę przed wodą ściekającą na parapet.

Czyszczenie ram okiennych

W przypadku okien drewnianych, do czyszczenia używa się specjalnych płynów przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Co jakiś czas warto je także zaimpregnować, co zwiększa ich odporność na działanie wilgoci. Do pielęgnacji plastikowych ram okiennych wystarczy miękka ściereczka i łagodny środek myjący. Zrezygnujmy z twardych szczotek i agresywnych preparatów chemicznych, gdyż mogą one zarysować lub odbarwić ramy okienne. Podobnym zabiegom pielęgnacyjnym należy poddać parapety.