Jaką kupić kosiarkę spalinową?

Materiał partnera
2019-10-07
Źródło: gettyimages

Każda osoba posiadająca na swojej działce ogród stara się dbać o niego jak najlepiej. Jedną z wielu rzeczy, które wymagają regularnej pielęgnacji jest trawnik. Jego wygląd w znacznym stopniu wpływa na estetykę ogrodu, dlatego należy posiadać odpowiedni sprzęt, który ułatwi dbanie o niego. Z pewnością pomocna okazuje się być kosiarka, dzięki której bez trudu poradzimy sobie z przycięciem trawnika. Jednak jaką kosiarkę wybrać do naszego ogrodu?

Dlaczego warto wybrać kosiarkę spalinową?

Decydując się na zakup kosiarki do koszenia trawy w ogrodzie stajemy przed dylematem, jaką kosiarkę kupić. Najczęściej wybieramy którąś z dwóch opcji – kosiarka spalinowa i kosiarka elektryczna. Jeżeli na swojej działce nie mamy bardzo dużego trawnika, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kosiarki spalinowej. Główną zaletą tego typu kosiarki jest wygoda jej użytkowania. Poza tym, w przeciwieństwie do kosiarki elektrycznej, kosząc trawnik kosiarką spalinową nie musimy ciągnąć za sobą kabli zasilających, które często są przyczyną utrudniania pracy.

Podczas zakupu kosiarki dylemat pojawia się również wtedy, gdy musimy wybrać rozmiar urządzenia. Oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie dołożenie trochę większej sumy pieniędzy na zakup większej kosiarki. Plusem większego urządzenia będzie jej szybsza i dokładniejsza praca. Poza tym większe kosiarki, które oferowane są np. przez firmę SAF Las I Ogród Narzędzia I Maszyny, znacznie lepiej sobie radzą w przypadku koszenia trawników, na których rośnie wyższa trawa.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez niego?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na zakup kosiarki spalinowej, przed ostatecznym zakupem powinniśmy jeszcze pomyśleć o tym, czy kosiarka powinna mieć napęd czy nie. Kwestia ta jest dość ważna, ponieważ ma znaczący wpływ na komfort korzystania z kosiarki. Kosiarki, które posiadają napęd na koła są wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ wystarczy ustawić kosiarkę w odpowiednim miejscu, a ona sama zajmie się koszeniem trawnika, bez potrzeby pchania urządzenia. Natomiast kosiarki spalinowe bez napędu wymagają nieco większego nakładu pracy, ponieważ takie urządzenia musimy pchać ręcznie.

Kosiarki z napędem najczęściej oparte są na działaniu przekładni kątowej. Rzadziej spotyka się przekładnie ślimakowe lub wał kardana. Jeżeli posiadamy nierówny teren, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup kosiarki z napędem na tylną oś. W takiej kosiarce koła znajdujące się z tyłu zazwyczaj są większe od tych z przodu, co ułatwia sterowanie kosiarką.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kosiarki spalinowej bez napędu, to również możemy znaleźć sprzęt wysokiej jakości. Kosiarki bez napędu są nieco tańsze od tych z napędem, a ich plusem jest to, że są lżejsze, co również przekłada się na komfort w pracy, szczególnie, gdy musimy wykonywać dużo skrętów kosiarką. Poza tym kosiarka bez napędu jest tańsza w serwisowaniu, ponieważ posiada mniej elementów.

Wybór kosiarki nie zawsze jest prostym zadaniem. Warto mieć na uwadze kosiarki spalinowe, zarówno te wyposażone z napęd na koła, jak i te bez napędu. Każdy typ kosiarki może sprawdzić się w innych przypadkach.