Pralka to zdecydowanie jedno z najpotrzebniejszych urządzeń AGD w naszym domu.  Niestety, błędy w użytkowaniu i nieodpowiednie czyszczenie bardzo szybko przyczyniają się do awarii sprzętu. Są one nie tylko kłopotliwe, ale też niebezpieczne, gdyż przeważnie prowadzą do zalania podłogi. Co jest najczęstszą przyczyną usterek pralki i czy istnieje sposób, by ich uniknąć?

Najczęstsze przyczyny awarii

I choć przyczyn może być wiele, niektóre występują częściej od innych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pralka wymaga odpowiednich i regularnych zabiegów konserwacyjnych. Wśród najczęstszych powodów awarii pralek można wymienić takie czynniki jak:

  1.      Niewystarczająca higiena – nieprzyjemny zapach? Wyciekanie wody? Ubrudzone ubrania? Wszystkie te objawy świadczą o niedokładnym lub zbyt rzadkim czyszczeniu pralki. Brud osadza się w wielu elementach, o których bardzo często zapominamy. Duża ilość zanieczyszczeń gromadzi się w okolicy uszczelek, dozownika na proszek oraz filtru.
  2.      Ciało obce w okolicy bębna – wiele osób zapomina o opróżnianiu kieszeni przed włożeniem prania do pralki. Serwisanci masowo znajdują monety, agrafki, a nawet kilkucentymetrowe gwoździe! Ciała obce mogą nie tylko zapychać filtr, ale też rozcinać i przebijać gumowe uszczelki.
  3.      Poluzowane elementy – pralka to urządzenie, które generuje silne drgania. Mogą przyczyniać się do odkręcania śrub, które trzeba jak najszybciej dokręcić. Pierwszym objawem będzie wydawanie przez sprzęt niepokojących dźwięków.
  4.       Awarie elektroniki – w tym zakresie mamy najmniejszy udział. Niestety, elektronika nie jest niezawodna. Może być uszkodzona z wielu różnych powodów lub po prostu wynikać z błędu fabrycznego.

Żeby urządzenie służyło latami, w momencie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących oznak, należy wezwać odpowiednio wykwalifikowanego mechanika.

Jak unikać awarii?

Większości usterek można w łatwy sposób uniknąć, wykonując rutynowe czynności. Podstawa jest oczywiście odpowiedni montaż. Specjaliści z MobilnegoSerwisu AGD podkreślają, że urządzenie to powinno być zawsze przyłączane do gniazdka z uziemieniem, dostosowanego do wyposażenia o dużej mocy. Raz w miesiącu pralka powinna być włączana pusta, a do bębna i szuflady na środki czystości warto dodać octu lub kwasku cytrynowego – pomoże to usunąć zalegający osad oraz kamień. W tym samym czasie należy pamiętać o czyszczeniu także filtra. Po każdorazowym praniu nigdy nie zamykaj pralki! Drzwiczki powinny być uchylone, aby całość swobodnie schła. Zawsze przestrzegaj instrukcji obsługi i nie ładuj więcej prania, niż wynosi jej maksymalny udźwig.