Parkiet – co należy wziąć pod uwagę podczas jego montażu?

Materiał partnera
2019-06-06
Parkiet
Zarówno przez specjalistów, jak i przez samych użytkowników parkiet uznawany jest obecnie za najszlachetniejszy rodzaj wykończenia podłóg. Naturalne piękne drewna powoduje, że w każdym pomieszczeniu może powstać jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny klimat. Parkiety są również wykończeniem niezwykle trwałym. Aby parkiet mógł służyć przez lata, przed jego położeniem warto wziąć pod uwagę kilka czynników. O czym konkretnie mowa?


Parkiet a kwestia jego aklimatyzacji

Wśród wielu dostępnych na temat parkietu informacji, bardzo rzadko można znaleźć te, związane z jego aklimatyzacją. Choć proces ten zdecydowanie kojarzy się ze stopniowym przystosowaniem się do konkretnych warunków przez ludzi, nie oznacza, iż nie znajduje on swojego zastosowania w przypadku parkietów. Na czym polega aklimatyzacja parkietu? Niektórzy specjaliści uważają, iż deski parkietowe powinny przeleżeć kilka dni w pomieszczeniu, w którym zostaną zamontowane. Działanie takie ma zapobiec ewentualnemu działaniu warunków środowiskowych takich jak np. wilgoć. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, dotyczące tego, czy taki zabieg jest potrzeby?

Wiele racji mają wszyscy ci, którzy uważają, że pozostawienie parkietu na dłuży okres w pomieszczeniu, które dopiero co zostało oddane do użytku, nie jest najlepszym pomysłem. Krótką aklimatyzację parkietu zawsze należy zastosować jednak w sytuacjach, w których występują spore różnice temperatury. Może się to zdarzyć podczas rozładunku, gdy klepki parkietowe przenoszone są z rozgrzanego samochodu do klimatyzowanego wnętrza. Pozwoli to odpocząć materiałowi przed ułożeniem. Co zatem warto wiedzieć o układaniu parkietu?

Układanie parkietu – co warto wiedzieć?

Bez względu na rodzaj, parkiet przymocowywany jest do podłoża za pomocą specjalistycznych klejów. Mowa tu przede wszystkim o klejach dyspersyjnych oraz rozpuszczalnikowych, które gwarantują najlepszą trwałość. Ich rodzaj musi być także dopasowany do konkretnego podłoża. Warto również wspomnieć o tym, że klej stosowany jest zawsze. Nie ma znaczenia, czy parkiet wyposażony jest w system pióra i wpustu, czy złożony jest z elementów gładkich. Niezwykle ważne jest to, aby klejenie parkietu rozpocząć dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych w budynku. Podłoże musi być suche, nośne i przede wszystkim idealnie wypoziomowane, a im większe elementy są przyklejane, tym większe ma to zaczenie. W razie trudności z uzyskaniem poziomu można skorzystać z wylewki wyrównującej.

Układanie parkietu wymaga także ogromnej precyzji, którą zagwarantować mogą jedynie najlepsi rzemieślnicy. Zdecydowanie zalicza się do nich Dariusz Olecki, którego firma parkieciarska od lat zapewnia inwestorom rzetelne wsparcie w zakresie układania podłóg drewnianych. Klienci mogą liczyć zarówno na miłą atmosferę współpracy, jak i bardzo atrakcyjne ceny. Przy układaniu parkietów warto pamiętać także o pozostawieniu listwy dylatacyjnej wokół ścian. W późniejszym etapie prac przestrzeń zostanie wypełniona listwami ozdobnymi. Parkiet jest rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy jednocześnie cenią sobie klasę oraz komfort.

Opracowanie artykułu:

Dariusz Olecki Usługi Parkieciarskie

ul. Hallera 21 lok. 59, 15-814 Białystok podlaskie
e-mail