Wentylacja mechaniczna – oszczędność, proekologiczność i wysoki komfort

Materiał partnera
2019-08-02
wentylacja

Budownictwo pasywne, które charakteryzuje się ideami proekologiczności oraz energooszczędności, zakłada między innymi wykonywanie w budynkach wysokiej jakości wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła. Podkreślić należy przy tym to, że korzyści z takiego rozwiązania uzyskiwane są zarówno w fazie inwestycyjnej, jak i w późniejszej eksploatacji.

Wentylacja mechaniczna – niskie koszty inwestycji

Wentylacja grawitacyjna, która odchodzi powoli w niepamięć, to bardzo wysokie koszty inwestycje. Zbudowana jest ona bowiem z murowanych kanałów wentylacyjnych, kominów na dachach i wielu innych elementów, które nawet wpływają na konieczność wykonania bardziej złożonej więźby dachowej – dach wielokrotnie musi być wyżej osadzony. Takie problemy przy budowie i projektowaniu domu jednorodzinnego, są zaś eliminowane wykorzystując alternatywne rozwiązanie – wentylację mechaniczną. Zbudowana jest ona z kanałów wentylacyjnych, anemostatów nawiewnych i wywiewnych, wywietrzników dachowych, ze skrzynek rozdzielczych, a także z urządzeń zwanych rekuperatorami odzysku ciepła, które zajmują mało miejsca i są łatwe w adaptowaniu. Jeśli chodzi zaś o materiał wykonania przewodów, tu również obniżone są koszty inwestycyjne. Rury są bowiem tworzone z taniego oraz lekkiego tworzywa HDPE. Istotne jest jednak wykorzystywanie tych o podwyższonej klasie palności, a także o odpowiedniej średnicy, zapewniającej doskonały transfer powietrzna dla danej powierzchni domu.

Tanie eksploatowanie zasługą odzysku ciepła

Zalety wentylacji mechanicznej to nie tylko oszczędności inwestycyjne, ale także eksploatacyjne. Po wykonaniu świadectw energetycznych, określeniu rodzaju systemu grzewczego – np. pompy wodne podłączone do centralnego ogrzewania grzejnikowego, czy też ogrzewanie podłogowe – a także po analizie warunków technicznych budynku, wybierany jest spersonalizowany rekuperator, który zadba o to, aby w pomieszczeniach powietrze było ciągle świeże i utrzymane w odpowiedniej temperaturze. To nie tylko wpływa na zdrowy – również dla astmatyków i alergików – mikroklimat, ale także na wysokie oszczędności grzewcze. Rekuperacja wraz z klimatyzacją oraz dobrą izolacją termiczną budynku, to nawet koszty niższe w skali roku o kilkadziesiąt procent! Nie jest to jednak możliwe bez profesjonalne zaprojektowania, a także montażu. Tym zajmuje się dla klientów biznesowych, publicznych oraz indywidualnych m.in. renomowana firma ENREGOWENT-SYSTEM, która rekomenduje również wykorzystywanie innych technologii budownictwa pasywnego. Mowa o wspomnianych pompach ciepła, czy też o wymiennikach ciepła.