Znaczenie parapetów w aranżacji okien i wnętrz

Materiał partnera
2019-11-27

Trudno wyobrazić sobie okno bez parapetu. Stanowi on istotny element zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Często jednak nie poświęcamy mu wiele uwagi, co jest ogromnym błędem. Odpowiednio dopasowany i urządzony parapet stanowić może nie tylko ozdobę, ale również funkcjonalne wyposażenie. Jakie mamy w tym zakresie możliwości i na co warto zwracać uwagę?

Ważna rola parapetów

Montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych to ostatni etap prac związanych z instalacją okien. Nie można ich pominąć ze względu na istotną funkcję, jaką pełnią w ochronie wnęki okiennej przed uszkodzeniami. Ponadto, szczególnie parapety wewnętrzne, mogą stanowić też element dekoracyjny. Bez parapetu zewnętrznego ściana pod oknem ulegałaby zawilgoceniu. Zauważmy, że podczas osadzania parapetu zewnętrznego zachowany zostaje kąt nachylenia około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Pozwala to na odpływ wody opadowej. Powinien być też wysunięty około pięciu centymetrów poza lico ściany, a zakończony w sposób, który nie pozwoli spływającej wodzie opadać na nią.

Materiałów wykorzystywanych w konstrukcji parapetów jest wiele, a wśród obecnie najpopularniejszych wymienić można:

  • parapety stalowe;
  • parapety stalowe okleinowane;
  • parapety aluminiowe;
  • parapety PVC;
  • parapety z konglomeratu marmurowego;
  • parapety z granitu;
  • parapety z płyty MDF.

Nie każdy z nich można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wybór wynikać będzie przede wszystkim z odporności materiału na czynniki atmosferyczne oraz intensywność eksploatacji parapetu.

Parapety w stylizacji wnętrz

Obecna moda w aranżacji mieszkań skłania do eksponowania okien i rezygnacji z firan oraz zasłon. Coraz częściej elementy te zastępujemy bardziej praktycznymi roletami, które jednocześnie odsłaniają parapet. Dlatego też bardzo ważne jest, aby był on nie tylko dobrze i estetycznie wykonany, ale pasował do stylizacji pomieszczenia. Przed zakupem parapetu zastanówmy się wiec dobrze, jaką stylizację planujemy w naszym mieszkaniu i pod tym kątem dokonajmy wyboru. Hurtownie parapetów takie jak firma Da-Wer oferują produkty z rozmaitych materiałów, w wielu kolorach i wzorach.

Jak możemy wykorzystać parapet w urządzaniu wnętrza? Zazwyczaj ustawiamy na nim doniczki z kwiatami, ponieważ tam najłatwiej możemy zapewnić im odpowiednią ilość światła słonecznego. W kuchni możemy wykorzystać go do przechowywania ziół lub słoiczków z przyprawami. Decydujące przy aranżacji parapetu powinno być jego umiejscowienie. W pokoju dziennym rośliny zastąpić mogą ramki na zdjęcia czy niewielkie rzeźby. Jeśli natomiast pod oknem ustawimy biurko, parapet może odgrywać rolę dodatkowego blatu, na którym umieścimy książki czy inne potrzebne akcesoria.

Opracowanie artykułu:

Hurtownia Parapetów Da-Wer Mirosław Frątczak

ul. Więckowska 18a, 62-070 Dopiewo wielkopolskie
e-mail
www