Coraz więcej osób pracuje za granicą, w związku z tym wypłatę otrzymują w obcych walutach. Po powrocie do kraju dokonują wymiany zarobionych pieniędzy na złotówki. Niektórzy nie zwracają uwagi na aktualne kursy, robią to w pierwszym lepszym kantorze. Dowiedz się, gdzie dokonywać wymiany większych sum pieniędzy oraz czym kierować się wybierając odpowiedni kantor.

Wiele osób uważa, że dokonywanie wymiany w banku jest zwyczajnie nieopłacalne. Za to w kantorze już tak, jednak należy sprawdzić obecne kursy. Gdyż różnice w kilku kantorach mogą się diametralnie różnić, szczególnie jeśli chcesz wymienić większe sumy pieniędzy. Zatem dowiedz się, jak to wygląda w rzeczywistości!

Wymiana walut w banku

Nie każdy ma świadomość, że istnieje możliwość wymiany obcych walut w banku. Jednak jest to możliwe, praktycznie każdy większy bank dokonuje takiej wymiany. Jednak czy jest to opłacalne? Raczej nie. Banki mają zdecydowanie bardziej niekorzystne kursy od kantorów. Być może, kiedy w grę wchodzą ogromne sumy (rzędu kilkuset tysięcy złotych) można negocjować i wtedy taka wymiana ma sens. Pracując za granicą musisz pamiętać, aby zaopatrzyć się w wielowalutową kartę. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że dokonując płatności swoją kartą za granicą, bank automatycznie przeliczy kurs na złotówki (w bardzo niekorzystny dla Ciebie sposób). Udogodnieniami, jakie oferuje bank, kiedy dokonujesz u nich wymiany, jest możliwość bezgotówkowej wymiany- za pomocą prowadzonego u nich konta bankowego! Nik raczej nie chciałby wypłacać miliona złotych i z taką gotówką iść do placówki.

Jak można dokonać wymiany w banku?

 • poprzez dynamiczne przewalutowanie
 • wymianę gotówki osobiście w placówce danego banku
 • skorzystanie z internetowej wymiany walut na stronie banku
 • wymiana za pomocą rachunku inwestycyjnego Forex.

Wymiana walut w kantorze

Nie da się ukryć, że zdecydowana większość społeczeństwa dokonuje wymiany walut w kantorze. Szczególnie, jeśli chodzi o niewielkie sumy. Warto jednak przed dokonaniem takiej wymiany, porównać kursy kilku kantorów. Można to zrobić stacjonarnie, odwiedzając placówki i sprawdzając kursy danego dnia. Jednak lepszą opcją jest korzystanie z kantorów internetowych. Wcześniej możesz sprawdzić na odpowiednich platformach najkorzystniejsze kursy i tam dokonać transakcji. 

Jak wygląda wymiana pieniędzy w kantorze internetowym?

 • na początku musisz założyć konto na stronie kantoru
 • dokonujesz przelewu pieniędzy w walucie, którą masz zamiar wymienić
 • następuje przeliczenie i wymiana pieniędzy
 • otrzymujesz przelew w złotówkach, czy też innej walucie, na jaką zdecydowałeś się wymienić swoje pieniądze.

Jak wygląda wymiana pieniędzy w kantorze stacjonarnym?

 • po porównaniu ofert kilku kantorów udajesz się do tego z najkorzystniejszym kursem
 • przekazujesz pracownikowi gotówkę, jaką chcesz wymienić
 • otrzymujesz wymienione pieniądze oraz pokwitowanie
Jak widzisz, wymiana w kantorze jest zdecydowanie bardziej opłacalna. Jeżeli masz do wyboru bank lub kantor, powinieneś wybrać tę drugą opcję. Dużo prostsze jest dokonanie wymiany w kantorze stacjonarnym. Nie musisz obawiać się, że popełnisz jakiś