Branie samochodu w leasing to popularna praktyka wśród właścicieli firm. Dzieje się tak nie bez powodu, gdyż w ten sposób możesz stać się właścicielem komfortowego i drogiego auta, nie martwiąc się o zbyt wysokie koszty. Dobry samochód to wizytówka przedsiębiorcy. Czym dokładnie jest leasing samochodowy i jakie zalety wynikają z korzystania z tego typu usług?

Czym jest leasing?

Leasing auta nie jest tak skomplikowaną usługą, jak mogłoby się wydawać. Umowa jest zabierana pomiędzy osobą finansującą a rzeczywistym użytkownikiem auta. Można nazwać to swego rodzaju dzierżawą, która zobowiązuje leasingobiorcę do regularnego wpłacania rat leasingowych. I choć z tego typu usługi mogą korzystać również osoby prywatne, to wśród przedsiębiorców cieszy się ona wyjątkową popularnością.

 

Rodzaje leasingu:

  •     Leasing zwrotny – przedsiębiorca sprzedaje leasingodawcy firmowy samochód, a następnie podpisuje umowę, na mocy której może użytkować pojazd. Jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które znalazły się w słabej sytuacji finansowej.
  •     Leasing operacyjny – właścicielem pojazdu od samego początku jest leasingodawca. Właściciel firmy może wpisać koszt raty w  koszt działalności (również VAT). Zwrot pojazdu następuje w dniu wygaśnięcia umowy, do tego czasu użytkownik może swobodnie korzystać z pojazdu.
  •     Leasing finansowy – ma miejsce wtedy, kiedy po wygaśnięciu umowy, faktycznym właścicielem pojazdu staje się jego użytkownik, czyli leasingobiorca. W koszt działalności mogą być wpisane wyłącznie odsetki od rat.

 Czy warto kupić auto w leasingu?

Sprzedaż aut w leasingu oferuje wiele firm, między innymi autoryzowana stacja dealerska Lexus Poznań. Do największych korzyści można zaliczyć przede wszystkim interesujące oferty, które mogą być przygotowane dla każdego klienta indywidualnie, w zależności od potrzeb osoby prywatnej lub firmy.

 

Zalety leasingu samochodowego:

  •     Ulgi podatkowe – w przeciwieństwie do kredytu lub pożyczki na zakup auta, użytkownik może wpisać raty leasingu w koszt działalności gospodarczej.
  •     Rozłożenie kosztów – leasingobiorca ponosi koszty w formie rat i nie musi dysponować jednorazowo dużą ilością gotówki. W przypadku dobrze prosperujących przedsiębiorstw koszt ten jest niemal nieodczuwalny.
  •     Niski koszt – w stosunku do odsetek kredytów i pożyczek.
  •     Ulgi – użytkownik auta jest zwolniony z podatku PCC oraz akcyzy samochodowej.

 Auto leasing umożliwia nie tylko uzyskanie dobrego, luksusowego pojazdu w atrakcyjnej cenie, ale także nie zobowiązuje do wieloletniego przetrzymywania go. W momencie wygaśnięcia umowy, samochód można wymienić na kolejny, bardziej innowacyjny model. W dobie stale rozwijającej się technologii, dla wielu osób jest to ogromna korzyść.