Problemem, na który często skarżą się właściciele samochodów osobowych, jest wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji. Dotyczy to nie tylko starszych aut, ale również tych nowych – które zostały zakupione w poprzednim sezonie. W jaki sposób należy używać klimatyzacji, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i kiedy trzeba wybrać się na jej profesjonalny serwis?

Jak używać klimatyzacji?

Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe i wiele osób korzysta z niej nieprawidłowo. Żeby klimatyzacja była skuteczna i w pełni sprawna, należy przestrzegać następujących zasad:

  1.      Przed włączeniem klimatyzacji należy przewietrzyć auto, aby wyrównała się temperatura.
  2.      Po przewietrzeniu okna powinny zostać zamknięte, w ten sposób szybciej się schłodzi.
  3.      Klimatyzacji należy używać przynajmniej raz w tygodniu.

Dla wielu może okazać się to zaskoczeniem, ale klimatyzację trzeba włączać również w okresie jesienno-zimowym, jednak ustawiając ciepły nawiew. Nie służy ona wyłącznie do chłodzenia, ale także do osuszania powietrza i odparowania szyb.  

Regularna konserwacja

Niezwykle ważny elementem dbania o klimatyzację jest jej regularna konserwacja. Przynajmniej raz w roku powinna zostać poddana  profesjonalnym czynnościom, które polegają na:

  •     Wyczyszczeniu – w kanałach może zbierać się piasek i kurz, który dostaje się do nich pod wpływem naturalnej eksploatacji.
  •     Wymianie filtra – to na nim gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, a następnie namnażają drobnoustroje, których metabolity są przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
  •     Odgrzybieniu – czyli pozbycie się mikroorganizmów ze wszystkich zakamarków.
  •     Uzupełnieniu czynnika chłodzącego – jest to niezwykle ważny etap, jego niewystarczająca ilość skutkuje niewłaściwym chłodzeniem.

Serwisem klimatyzacji samochodowej zajmuje się między innymi firma Luc-Mar, której siedziba znajduje się w Sosnowcu.

Poważne awarie

Bagatelizowanie drobnych problemów i zaniechanie regularnego konserwowania klimatyzacji może prowadzić do poważnych awarii. Zdarza się, że konieczna będzie wymiana poszczególnych części, co może kosztować o wiele więcej niż rutynowe czynności pielęgnacyjne. Żeby klimatyzacja samochodowa była zawsze w idealnym stanie i nie wydzielała brzydkiego zapachu, należy odpowiednio ją stosować i pamiętać o tym, aby przynajmniej raz w roku – lub co 10 000 kilometrów, jeśli pokonuje się długie trasy – skorzystać z pomocy doświadczonego serwisu. W przeciwnym razie można narazić się na wysokie koszty lub pożegnać się z przyjemnym chłodzeniem w okresie letnich upałów.