Jak powinieneś dbać o klimatyzację w aucie?

Materiał partnera
2019-07-08

Klimatyzacja samochodowa to bardzo przydatna funkcja, która obecnie znajduje się w większości nowoczesnych modeli. Nie tylko obniża temperaturę, ale też pozwala osuszyć powietrze. Wielu właścicieli pojazdów skarży się jednak na konieczność częstego jej serwisowania z powodu awarii lub nieprzyjemnego zapachu. W jaki sposób powinieneś o nią dbać, żeby tego uniknąć?

O klimatyzację musisz dbać codziennie!

Klimatyzacja to element, o którym trzeba pamiętać za każdym razem, kiedy wsiadamy do auta. Dotyczy to zarówno lata, jak i okresu zimowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zimną nie wolno wyłączać klimatyzacji, gdyż przyczynia się to do namnażania bakterii, grzybów i pleśni. Funkcja ta jest stworzona nie tylko do chłodzenia powietrza, ale także jego grzania i osuszania. Kiedy temperatura spadnie poniżej 15 stopni, warto wykorzystywać ciepły nawiew klimatyzacji samochodowej do odparowania szyb. W ten sposób wszystkie kanały zostaną przewietrzone i osuszone i nie dopuścimy do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

 

Jak stosować klimatyzację?

  •     zanim ją uruchomisz, wyreguluj temperaturę w aucie poprzez otwarcie okien lub drzwi (powinna być podobna do tej panującej na zewnątrz);
  •     podczas używania klimatyzacji zamykaj okna;
  •     używaj klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu, bez względu na porę roku;
  •     pamiętaj regularnych przeglądach i czyszczeniu.

Jak często robić przeglądy?

Pamiętaj, aby nigdy nie zabierać się za czyszczenie i naprawy samodzielnie. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku. W serwisie nie tylko zostaną przeczyszczone wszystkie kanały, ale także wymieniony filtr i uzupełniony czynnik chłodzący. Kompleksowe usługi zapobiegają poważnym awariom. Podstawowy przegląd warto robić przynajmniej raz w roku. Jeśli jeździsz w trudnych warunkach i robisz naprawdę długie trasy, dobrym rozwiązaniem jest wybranie się do serwisu co pół roku lub w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości. W ten sposób unikniesz kosztownych i długotrwałych napraw, gdyż wszystkie usterki będą wymieniane na bieżąco. Powinieneś wybierać serwis, który specjalizuje się w pielęgnacji i naprawie klimatyzacji, na przykład Szklińscy, który znajduje się w Radolinie.  

 

Im więcej kilometrów robisz, tym większa jest eksploatacja klimatyzacji. Szczególnie uważni powinni być właściciele aut służbowych, które każdego dnia robią setki kilometrów w niekoniecznie sprzyjających warunkach. Zepsuta klimatyzacja nie tylko psuje ogólny komfort podróży w okresie letnich upałów, ale może niebezpieczna dla alergików i astmatyków.

Opracowanie artykułu:

Szklińscy Sp. z o.o.

64-904 Radolin 109 wielkopolskie
e-mail