czas czytania: 2 min materiał partnera

Jakie są najczęstsze awarie samochodów osobowych?

wymiana koła

Niespodziewane usterki i awarie to norma przy mocno wyeksploatowanych autach. Denerwują nas szczególnie wtedy, kiedy mamy przed sobą długą trasę lub przebywamy na wakacjach. Strata cennych godzin urlopu potrafi zirytować każdego. Warto jednak wiedzieć, że wielu tego typu problemów można było uniknąć. Które problemy pojawiają się najczęściej i w jaki sposób możesz je rozpoznać?

Problemy z oponami

Jedyną usterką, której nie jesteśmy w stanie wcześniej zaradzić, jest przebita opona, gdyż to zdarzenie losowe i nie mamy na nie żadnego wpływu. Jednak w przypadku problemów spowodowanych np. niewystraczającą ilością powietrza lub źle dokręconym kołem możemy być źli na swoje niedbalstwo. Przed każdą trasą powinniśmy dokładnie sprawdzić stan kół. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, warto poprosić o pomoc mechanika samochodowego, który świadczy również usługi wulkanizacyjne. Wykona on szybki przegląd wozu pod kątem najważniejszych elementów i w razie konieczności – uzupełni powietrze w kołach i odpowiednio je dokręci. Jeśli obawiamy się złapania gumy, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia Assistance, które zapewnia pomoc drogową w przypadku tego typu nagłych zdarzeń.

Wyeksploatowane sprzęgło i skrzynia biegów

Zarówno sprzęgło, jak i skrzynia biegów dają znać o tym, że coś niepokojącego zaczyna się dziś w ich obrębie, jeszcze długo przed tym, jak ulegną całkowitemu zepsuciu. Wśród charakterystycznych objawów można wymienić przede wszystkim te, psujące komfort prowadzenia samochodu. Skrzypnięcia podczas zmiany biegów, luzy oraz inne niepokojące dźwięki powinny nakłonić nas do natychmiastowej wizyty u mechanika.

Niesprawne hamulce

Awarie w obrębie układu hamulcowego są szczególnie niebezpieczne. Mechanicy z białogardzkiego warsztatu Auto Przemek podkreślają, że niezwykle ważna jest jego regularna kontrola. Właściciele samochodów bardzo często nie uzupełniają płynów eksploatacyjnych i nie wymieniają kolców tak często, jak jest to potrzebne. Zwykle impulsem jest nakaz podczas obowiązkowego przeglądu technicznego w stacji kontroli pojazdów. Należy pamiętać, że przeglądy to nie widzimisię urzędników, a ważne narzędzie zapewniające bezpieczeństwo na drogach. Nadmiernie wyeksploatowane samochody nie powinny być dopuszczane do ruchu po drogach publicznych. Stwarzają zagrożenie nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale też innych uczestników ruchu i pieszych. Niesprawne hamulce często są przyczyną śmiertelnych wypadków, gdyż uniemożliwiają szybką reakcję. Szczególnie ryzykowne jest bagatelizowanie problemu i podróżowanie drogami ekspresowymi oraz autostradami.