Który język obcy wybrać i jaką metodą się go uczyć?

Materiał partnera
2019-10-03
nauka języków

Współcześnie, chyba już nikogo nie trzeba przekonywać o wielkim atucie, a nawet konieczności sprawnego posługiwania się językiem obcym. Angielski to już absolutne minimum, aby myśleć o rozwoju w pracy.  Drugi język na poziomie komunikatywnym jest już bardzo dużą zaletą, co również umożliwia poszerzenie możliwości ciekawych ofert pracy. Jak więc skutecznie i szybko nauczyć się innego języka?

Metody nauczania języków obcych

Metod nauczania języków jest bardzo dużo, cały czas powstają też nowe. Pewnie słyszeliśmy o metodzie bezpośredniej, takiej jak np: Metoda Callana czy też Berlioza. Metoda Callana polega na powtarzaniu całych zdań za prowadzącym – na wzór sposobu, w jaki małe dziecko uczy się języka od rodziców. Metoda Berlioza z kolei zakłada, że ucząc się najlepiej używać tylko i wyłącznie języka uczonego, a zrezygnować z własnego. Ciekawą jest też metoda dualna, w której zajęcia prowadzone są naprzemiennie przez polskiego nauczyciela i obcojęzycznego. Lektor polski bardziej skupia się na gramatyce czy pisowni, a utrwala to native speaker. Metoda komunikacyjna z kolei – jak sama nazwa wskazuje, skupia się na mowie, aby szybko opanować praktyczne wykorzystanie języka. Oczywiście, najlepiej wyjechać na jakiś czas do kraju, którego języka się uczymy, wtedy zetkniemy się z lokalnymi zwrotami, akcentem i przede wszystkim – sami zaczniemy używać języka. Nie każdy jednak od razu ma taką możliwość, dlatego warto zacząć uczyć się w dobrej szkole językowej typu CentrumJęzykowe - Direct-Dagmara Kaczmarczyk, która stosuje nowoczesne metody nauczania języków obcych.

Jaki język wybrać?

Kwestia wyboru języka to sprawa indywidualna. Najpopularniejszym językiem obcym jest oczywiście angielski, który jest rekomendowany każdemu. Współcześnie, już małe dzieci oswajają się z językiem na zajęciach w przedszkolu, a Ci, którzy takiej możliwości nie mieli, korzystają z kursów języka angielskiego dla początkujących. Jego nieznajomość może nam zablokować drogę do rozwoju w pracy, na pewno też nie będziemy mieli możliwości wyjść dalej, poza polski rynek. Niemniej jednak poza lekcjami języka angielskiego, bardzo popularny jest kurs języka niemieckiego oraz hiszpańskiego. Jeśli chodzi o ten ostatni warto uświadomić sobie, że posługują się nim mieszkańcy nie tylko jednego kraju, ale mieszkańcy Ameryki Południowej, Północnej, części Afryki i Europy. Skoro tyle osób używa tego samego języka, to warto go znać. To nie tyko szansa na ciekawą i satysfakcjonującą pracę, ale na kontakty i przyjaciół z całego świata.

Opracowanie artykułu:

Centrum Językowe - Direct - Dagmara Kaczmarczyk

ul. Czechowicka 2, 44-120 Pyskowice śląskie
e-mail