Poszukiwania i dobór wymarzonej sukni ślubnej to jeden z najważniejszych i najbardziej emocjonujących punktów na liście przygotowań ślubnych. Taka kreacja powinna być nie tylko piękna sama w sobie, ale przede wszystkim eksponować urodę i atuty panny młodej, jak również tuszować niedoskonałości. W końcu w tym najważniejszym dniu każda kobieta chce wyglądać jak najpiękniej. Podpowiadamy, jak wybrać idealną suknię ślubną.

Określ swoje potrzeby

Na początek zanim jeszcze wybierzemy się do salonu, warto przejrzeć na stronach internetowych wybranych salonów różne modele sukien ślubnych i poprzyglądać im się na zdjęciach pod kątem ulubionych wykończeń,  a także zadać sobie kilka pytań takich jak:

  • Jaki styl sukni (i wesela — te dwie kwestie bowiem powinny być dość spójne) najbardziej nam odpowiada — czy najlepiej czuję się z zwiewnym boho, w romantycznych koronkach, a może w nowatorskich tkaninach a’la firanka?
  • Jaki materiał i styl dołu sukni ślubnej najbardziej nam się podoba? Czy delikatny tiul, błyszczące mikado, a może opływowa satyna lub koronkowe wykończenia?
  • Jaka długość rękawa nas interesuje? Czy chcemy wyglądać elegancko, jednocześnie zakrywając ramiona? Czy chcemy jednak wyeksponować ręce? W pierwszym przypadku warto postawić na długi rękaw (jeśli chcemy, by ręka była dodatkowo wyszczuplona warto postawić na przezroczysty materiał z jednym liniowym, koronkowym wzorkiem, który idzie równo wzdłuż ręki), a w drugim np. na naramki;
  • Jaki kolor sukni nam najbardziej odpowiada? Czy jest to klasyczna, czysta biel, a może słodki, pudrowy róż lub elegancka, kość słoniowa?
  • Jaki typ dekoltu nas interesuje? Czy kobiecy i wydłużający szyję tak zwany szpic, a może łódka lub prosty?

Określ swój typ figury

Gdy już odpowiemy sobie na powyższe pytania, możemy przejść do następnego etapu, jakim jest przeanalizowanie fasonu sukni. To ważne, aby dobrać kreację, w której nasza sylwetka będzie najlepiej wyglądać. W tym celu należy zorientować się, jaki mamy typ figury. Wyróżniamy bowiem następuje sylwetki kobiece wraz z pasującymi do nich fasonami sukien ślubnych:

  • jabłko — ten typ figury cechuje wydatna góra i w tym przypadku najbardziej będzie pasowała tutaj suknia typu empire (obcisła od góry i odcinana pod biustem). Ten typ kreacji ładnie wyeksponuje biust, jednocześnie zatuszowując wystający brzuch;
  • gruszka — charakteryzuje się masywnymi udami i szerokimi biodrami. Ten typ figury będzie się najlepiej prezentował w sukni w tak zwaną literkę A (z dołem w kształcie trójkąta), który nada optycznie ładnych proporcji figurze;
  • tyczka — to typ figury, który cechuje słabo zarysowana talia i szczupła, dość chłopięca sylwetka. Tyczka będzie najlepiej wyglądała w klasycznej sukni z paskiem na talii i rozkloszowanym dołem, nadając jej tym samym bujniejszych kształtów;
  • klepsydra —cechuje ją wyraźne wcięcie i ładne proporcje, dzięki czemu panna młoda będąca posiadająca ten typ figury może sobie pozwolić na każdy typ sukni, ponieważ we wszystkich fasonach będzie jej pięknie.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty w salonie sukien ślubnych?

Wszystkie powyższe rady mają na celu stworzyć pewien zarys przyszłej, idealnej sukni ślubnej. Idąc do salonu, wiedząc mniej więcej, czego się chce, będzie łatwiej i szybciej znaleźć wymarzoną suknię. Będziemy bowiem w większym stopniu zorientowane, czego na pewno nie chcemy i w czym nie będzie nam dobrze, aczkolwiek nie warto zamykać się z góry na sugestie pań w salonie. Może zdarzyć się bowiem, że po przymierzeniu dana suknia, którą chcieliśmy odrzucić, zupełnie inaczej prezentuje się na nas i na odwrót. Kreacja, która na wieszaku robiła wrażenie, po prostu na nas nie leży. Jeśli chodzi o przygotowania do wizyty, to warto zadbać o ładną, jasną bieliznę (najlepiej w cielistym kolorze, ponieważ nie przebija) oraz buty takie, jakie chcemy mieć na ślubie (co pomoże nam w wizualizacji), jak również o brak makijażu (aby nie zabrudzić mierzonych sukien). Jeśli szukają Panie sprawdzonego salonu pięknych sukien ślubnych, to polecamy zapoznać się z ofertą Salonu Sukien Ślubnych Maria Ciesielska z Wrocławia, która oferuje szeroki wybór kreacji ślubnych.