Pieluchy jednorazowe czy bawełniane?

Materiał partnera
2019-10-15

Jednorazowe, łatwo dostępne pampersy są bardzo popularnym rozwiązaniem, wybieranym przez  wielu rodziców. Jednak coraz częściej słyszy się o powrocie do bardziej tradycyjnych i naturalnych sposobów przewijania dzieci, czyli z wykorzystaniem bawełnianych pieluch. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Które z nich zatem przyniesie nam więcej korzyści? Jeśli jesteście ciekawi, ten artykuł z pewnością pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

Oddziaływanie na skórę niemowlaka

Pierwszą kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji odnośnie do wyboru pieluch dla dzieci, powinien być ich wpływ skórę niemowlaka. Jeśli chodzi o popularne, jednorazowe pampersy nie się ukryć, że często wywołują one podrażnienia czy odparzenia na delikatnym ciele malucha. Mimo że rozwiązanie to jest bardzo wygodne i praktyczne, nie można powiedzieć, aby zawsze sprawdzało się bez zarzutów. Natomiast wybierając dobrej jakości pieluszki tetrowe, jak na przykład te z firmy Sadpol z Pabianic, możemy być pewni, że w żaden nie podrażnią wrażliwej skóry dziecka. To wszystko jest zasługą dobrego składu tych pieluch, gdyż wytwarzane są w całości wyłącznie z bawełny pochodzenia ekologicznego, która pozbawiona jest sztucznych środków chemicznych. Ten wybór daje nam gwarancję, że dostarczamy dziecku wszystko to, co najlepsze i naturalne.

Ekonomia i oszczędność pieniędzy

Jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt finansowy pieluch bawełnianych i jednorazowych, również korzystniej przedstawiają się te pierwsze. Aby  przetrwać cały okres pieluchowania u malucha, zazwyczaj wystarczy nam około 40 sztuk dobrej jakości pieluch tetrowych w różnych rozmiarach. Pojedyncza sztuka to koszt rzędu kilku złotych, w zależności od firmy i grubości materiału. Sytuacja przedstawia się diametralnie inaczej w przypadku pampersów. Szacuje się, że przeciętna rodzina wydaje między 4 a 6 tysięcy złotych na jednorazowe pieluchy, zanim dziecko zacznie samodzielnie korzystać z toalety. Jak widać, ta różnica jest ogromna, a rzadko rodzice biorą to pod uwagę.

Wpływ na środowisko

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia środowiska. Do produkcji jednorazowych pieluch wykorzystuje się nie tylko drzewa, ale także ogromne ilości ropy naftowe, poliakrylanu oraz substancji zapachowych. Później takie zużyte pieluszki zostają wyrzucone na wysypisko śmieci, gdzie rozkładać się będą przez najbliższych 500 lat. W przypadku ekologicznych pieluch dla dzieci sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Bawełniane pieluchy są przyjazne dla środowiska, wykonane są wyłącznie z naturalnych składników oraz ulegają szybkiemu rozkładowi.

Reasumując, jeśli zastanawiacie się nad wyborem pieluch dla dzieci, zdecydowanie warto zainwestować w pieluszki tetrowe. Są naturalne, nie podrażniają skóry niemowlaka, kosztują niewiele pieniędzy oraz ich produkcja jest przyjazna dla środowiska.

Opracowanie artykułu: