Dlaczego ważna jest znajomość przepisów ruchu drogowego?

Materiał partnera
2019-06-13

Znajomość prawa o ruchu drogowym jest bardzo ważna, nie tylko dla kierowców i motocyklistów. Powinni zapoznać się z nim każdy użytkownik drogi, razem z rowerzystami, osobami poruszającymi się na hulajnogach, a nawet pieszymi. Nieznajomość tychże przepisów może spowodować (i często powoduje) wiele niebezpiecznych sytuacji na drogach, których skutki mogą być bardzo niebezpieczne.

Pionowe znaki drogowe

Pionowe znaki drogowe dzielimy na kilka podstawowych grup. Są to znaki nakazu, zakazu, ostrzegawcze oraz informacyjne. Pierwsza grupa znaków jest koloru niebieskiego, o okrągłym kształcie. Wskazują one użytkownikom drogi (głównie kierowcom), w jaki sposób ma poruszać się na drodze (Nakaz skrętu, nakaz jazdy prosto itp.). Drugi rodzaj znaków, to są znaki zakazu. Te z kolei mają kolor czerwony. Posiadają również okrągły kształt i określają one, jakich czynności kierowca nie może wykonać na danym odcinku drogi (zakaz zatrzymywania się, skrętu, poruszania się w obu kierunkach itd.). Trzeci typ znaków ma kolor żółty i trójkątny kształt. Ostrzegają one kierowców, o zagrożeniach, jakie występują na drodze (ostry zakręt, roboty drogowe, przejazd kolejowy, ustąp pierwszeństwa itp.). Wszystkie znaki drogowe muszą być usytuowane w miejscu, w którym będzie można je łatwo dostrzec każdemu użytkownikowi drogi. Ich widoczność jest niezmiernie ważna, o czym wiedzą producenci znaków, tacy jak Vera- Via.

Znaki poziome

Poziome znaki drogowe umieszczone są na nawierzchni jezdni. Malowane na ulicy mają kolor biały albo żółty. W przypadku, gdy widzimy znaki zarówno białe, jak i żółte w jednym miejscu, które są sobie sprzeczne, należy się stosować do żółtych. Znaki o tym kolorze zawsze mają pierwszeństwo. Znaki te często są stosowane razem ze znakami pionowymi. Są one często równoznaczne i trzeba ich przestrzegać, chyba że inne oznaczenie, bądź sygnalizacja mówi inaczej. W odczytywaniu znaków w pierwszej kolejności stosować należy się do sygnalizacji świetlnej. Dopiero w następnej kolejności (kiedy sygnalizacja świetlna np. ulegnie awarii) ważne są znaki poziome i pionowe. Niestety nie każdy użytkownik drogi zna powyższe znaki, a co gorsze, nie wszyscy, którzy je znają, się do nich stosują. Powoduje to wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze, często tragicznych w skutkach. W większych miastach przybywa skuterów elektrycznych, a także hulajnóg. Te drugie mogą się rozpędzić nawet do dwudziestu pięciu kilometrów na godzinę, co stanowi poważne niebezpieczeństwo na drodze, jeśli jej użytkownik nie zna przepisów ruchu drogowego. Niestety często się zdarza, że właśnie tak jest. To samo tyczy się rowerów, które można wypożyczyć za pomocą aplikacji.

Opracowanie artykułu:

Vera-Via FHU Urszula Matusik

ul. Tartakowa 23 /29, 42-202 Częstochowa śląskie
e-mail
www