Granie na instrumentach muzycznych jest pasją wielu osób, a dla niektórych również sposobem na życie. Każdy, kto gra na instrumencie wie, jak kłopotliwy może być jego transport. Futerał powinien mieć określone cechy, które zapobiegną zanieczyszczeniu oraz zniszczeniu drogiego sprzętu. Na co zwracać uwagę podczas zakupu, aby wybrać porządny futerał?

 

Na co patrzą klienci?

Podczas wybierania futerału, klienci sklepów zwykle kierują się w pierwszej kolejności ceną i wyglądem, a dopiero na dalszym miejscu stawiają bezpieczeństwo swojego instrumentu. Dotyczy to zwłaszcza osób początkujących oraz tych, które grają wyłącznie hobbystycznie. Niewłaściwie przechowywane i transportowane instrumenty bardzo szybko ulegają zniszczeniu. I choć zmiany te mogą być z początku niewidoczne, wraz z upływem czasu coraz bardziej będą dawały się we znaki i psuły komfort grania.

 

Poszukując dobrego futerału, warto skorzystać z oferty specjalistów którzy zajmują się sprzedażą profesjonalnego wyposażenia. Przykładem może być Artonus, firma, która zajmuje się produkcją futerałów oraz importem tych akcesoria a znajduje się w miejscowości Stary Wielisław pod Kłodzkiem. 

 

Co radzą specjaliści?

Jeśli zależy Ci na znalezieniu wysokiej jakości futerału, który będzie doskonały pod każdym względem, należy zwracać uwagę na takie cechy jak bezpieczeństwo i funkcjonalność, a dopiero potem cenę i wygląd.

 

Futerał musi chronić przed:

  • Wstrząsami –  zapewni ją elastyczna warstwa amortyzująca.
  • Zgnieceniem – sztywna i odporna na nacisk konstrukcja.
  • Wilgocią – niektóre futerały zawierają higrometry i nawilżacze.
  • Temperaturą – ekstremalnie niskie i wysokie temperatury mogą uszkadzać instrument, dlatego futerał powinien zawierać warstwę izolacyjną.

Biorąc pod uwagę funkcjonalność, trzeba ocenić futerał dość indywidualnie, gdyż każdy z nas ma inne pojęcie „komfortu użytkowania”. Jednak powinien mieć wygodną rączkę główną i boczną, aby ułatwić przenoszenie, i nie obciążać czy męczyć dłoń muzyka. Przydatne są także szelki, dodatkowe ochraniacze oraz kieszenie, w  których można przechowywać nuty i inne akcesoria. Kształt futerału musi zapewniać stabilność, nie może przechylać się podczas otwierania i wyjmowania instrumentu. Niezwykle ważny jest także kształt wnętrza – instrument powinien swobodnie się do niego mieścić (bez konieczności użycia siły), ale też nie może być zbyt dużego luzu.

 

Jeśli chodzi o wygląd, o wiele ważniejsza od mody jest estetyka wykonania. Wraz z solidną konstrukcją zapewni ona przede wszystkim trwałość, dzięki czemu futerał stanie się inwestycją na długie lata. Wbrew pozorom, kupując droższe modele, zwykle można sporo zaoszczędzić, gdyż te tanie bardzo często wymagają wymiany już po kilku miesiącach od dnia zakupu.