Utrata bliskiej osoby zawsze jest uczuciem nieprzyjemnym. Gdy wciąż myślimy o bliskiej nam osobie, nie możemy zapomnieć o wszelkich formalnościach i czynnościach związanych z przygotowaniem pogrzebu. Częścią z nich zajmują się zakłady pogrzebowe. Jedną z usług jest tanatokosmetyka. Dzięki niej zmarłe osoby wyglądają w trumnie elegancko. Czym dokładnie jest ten zabieg oraz na czym polega balsamacja ciała i inne zabiegi?

Czym jest kosmetyka pośmiertna?

Mianem kosmetyki pośmiertnej określa się czynności, których celem jest doprowadzenie ciała zmarłej osoby do jak najlepszego wyglądu. W trakcie tego zabiegu wykorzystuje się rozmaite kosmetyki i specyfiki. Ich zadaniem jest zamaskowanie pierwszych śladów śmierci i rozkładu ciała, czyli np. przebarwień, zasinień, czy obtarć. Pośmiertna kosmetyka, którą zajmuje się tanatokosmetolog, wykonywana jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Często w ofercie zakładów pogrzebowych możemy zobaczyć usługi tanatokosmetyczne. Najprawdopodobniej taki zakład pogrzebowy współpracuje z tanatokosmetologiem lub jest on tam zatrudniony.

Etapy przygotowania ciała zmarłego do pogrzebu

Pierwszym etapem przygotowania ciała zmarłej osoby do pochówku jest tanatopraksja, czyli zdjęcie ubrania oraz mycie ciała. Następnie zmarłemu zamyka się usta i oczy, a do naczyń krwionośnych aplikowany jest specjalistyczny płyn, który pomaga w konserwacji tkanek i organów wewnętrznych. Oprócz tego płyn ten hamuje zbieranie się gazów i przyczynia się do zwolnienia rozkładu ciała. Do tego wprowadzany płyn cofa plamy opadowe, a wraz z masażem kończyn umożliwia przywrócenie naturalnych zarysów ciała. Używając tego płynu, trzeba pamiętać, że pod jego wpływem ciało zmarłego po kilku latach rozpada się w proch.

Kolejnym etapem przygotowanie ciała zmarłej osoby do pogrzebu jest balsamacja. Dzięki niej likwidowane są pierwsze oznaki śmierci, a ciało nabiera kolorów, które sprawiają, że postrzegamy zmarłego jakby spał. Do tego balsamacja ciała uniemożliwia wydzielanie zapachów, zatrzymuje procesy gnilne oraz zabija szkodliwe bakterie. Ponadto zabieg ten ogranicza możliwość zarażenia się chorobą przez osoby znajdujące się blisko ciała. Zwłoki, które zostały zabalsamowane można przewozić bardzo daleko oraz eksponować w pokojowej temperaturze. W związku z tym zabieg ten jest wykorzystywany, gdy musimy przetransportować ciało np. z innego kraju. Międzynarodowy transport zwłok to jedna z usług oferowanych przez Zakład Pogrzebowy Amabilis z Warszawy.

Usługi pogrzebowe oferują także toaletę pośmiertną. Dotyczy ona czynności mających na celu doprowadzenie ciała do odpowiedniego wygląda. Toaleta pośmiertna złożona jest z takich czynności jak:

  • obcinanie i czyszczenie paznokci,
  • czyszczenie dłoni,
  • golenie,
  • czesanie włosów,
  • kształtowanie brwi.

Ostatnim etapem przygotowania ciała zmarłego do pogrzebu jest tanatokosmetyka, która polega na zrobieniu pośmiertnego makijażu. Wykonuje się go na twarzy, szyi i dłoniach. U zmarłych kobiet dodatkowo maluje się lub dokleja rzęsy, maluje się usta, a także prasuje zmarszczki oraz wykonuje manicure. Odpowiednie przygotowanie ciała do pogrzebu ma duże znaczenie. Dzięki tym zabiegom zapamiętamy bliską nam osobę jako dobrze wyglądającą.