Jak wybrać drewno opałowe?

Materiał partnera
2019-09-12

Drewno to najdłużej i chyba najczęściej stosowany materiał opałowy. Sprawdza się zarówno jako paliwo dla instalacji centralnego ogrzewania, jak i w kominku. Jest jednym z paliw odnawialnych – możemy bowiem sadzić drzewa, których przeznaczeniem będzie opał. Aby jednak był wydajnym rozwiązaniem w naszym domu, musimy odpowiednio dobrać rodzaj drewna opałowego.

Ekonomiczne ogrzewanie drewnem

Drewno jako materiał opalowy cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na cenę. Koszty ogrzewania są w tym przypadku wyższe tylko od pompy ciepła oraz gazu ziemnego, wszystkie inne rozwiązania stosowane w ogrzewaniu mieszkań są natomiast droższe. Duże znaczenie ma też ekologiczny charakter tego materiału opałowego. Drewno jest odnawialnym źródłem energii, ponieważ jego produkcja opera się na ścinaniu drzew przeznaczonych do tego celu. Ponadto ilość wytwarzanego podczas spalania drewna dwutlenku węgla jest zbliżona do ilości, jaka drzewa wykorzystują w procesie fotosyntezy.

Ogromne znaczenie ma jednak to, jakiego rodzaju drewno opałowe zastosujemy w swoim domu. Powinno ono być przede wszystkim odpowiednio wysuszone – najlepiej wybrać materiał, który był suszony przez okres od półtora roku do dwóch lat, a jego wilgotność utrzymuje się na poziomie 12-20%. W zakresie gatunków mamy wiele możliwości, wśród których możemy wybrać optymalne dla nas rozwiązanie. Wykorzystuje się tu między innymi:

  • drewno dębowe – wolno się spala i długo utrzymuje płomień;
  • drewno brzozowe – stosowane do utrzymania płomienia w palenisku i rozpalania ognia;
  • drewno sosnowe – opał wysokiej jakości, szybko nagrzewa piec;
  • drewno bukowe – wysoka wartość opałowa zapewnia długie spalanie.

Dobrym materiałem opałowym są również szyszki, na przykład sosnowe.

Zalety palenia w kominku

Drewno możemy wykorzystać jako materiał opałowy na dwa sposoby. Możemy wykorzystywać je w kotle centralnego ogrzewania lub kominku. To ostatnie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością ze względu na walory estetyczne, jakie wnosi do wnętrza domu. Kominek pełni bowiem kilka funkcji jednocześnie; stanowi źródło ciepła, tworzy przytulną atmosferę i dzięki temu też stanowi element wnętrza, przy którym chętnie spędzamy czas z rodziną czy przyjaciółmi. Pamiętajmy jednak, że komfort użytkowania kominka zależy od jakości drewna kominkowego, które powinniśmy kupować u sprawdzonego dostawcy, takiego jak Standrew.

Dlaczego warto palić w kominku? Zalety tego rozwiązania będą tu podobne, co w przypadku kotłów na drewno. Odpowiednio dobrany wkład kominkowy to przede wszystkim tani sposób na ogrzewanie mieszkania – połączony z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza może być źródłem ciepła dla całego domu. Ponadto palenie odpowiednich gatunków drewna z zachowaniem poprawnych metod pozwala zmniejszyć ilość dymu, a tym samym zanieczyszczeń dwutlenkiem węgla.

Opracowanie artykułu:

Standrew Kamil Stankiewicz

66-300 Kursko 8A lubuskie
e-mail