Jak wybrać właściwy zawód i nie martwić się o przyszłość?

Materiał partnera
2019-06-08
kariera

Wybór odpowiedniego zawodu często determinuje naszą przyszłość. W końcu to, co na co dzień będziemy robić w życiu, będzie wiązać się nie tylko z naszą przyszłą sytuacją materialną. Znalezienie pracy, którą zwyczajnie polubimy jest bardzo ważne. Pozwoli  to nam spełnić się na drodze zawodowej oraz znacząco podniesie naszą radość z życia w ogóle. Tylko jakie stanowisko będzie odpowiednie właśnie dla nas?

Decyzja podjęta świadomie

Tak naprawdę o przyszłym zawodzie powinni myśleć już uczniowie gimnazjum, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Decyzja powinna być podjęta świadomie, ponieważ każda szkoła średnia przygotuje ucznia do zawodu w odmienny sposób. Wychowankowie szkół zawodowych zakończą edukację z konkretnym fachem w ręku i możliwością podjęcia pracy od zaraz. Uczniowie, którzy zdecydują się na wybór liceum bądź technikum, muszą liczyć się z faktem kontynuacji nauki na uczelni wyższej.  Niestety z powodu braku doradztwa zawodowego w szkołach, wybór kolejnej placówki często bywa przypadkowy. Uczniowie nie biorą pod uwagę swoich zainteresowań, mocnych stron i talentów, tylko wybierają drogę zgodną z oczekiwaniami rodziców lub podążają za wyborem przyjaciół. Jest to smutne i zgubne zarazem, ponieważ kiedy proces nauczania dobiegnie końca, osoby te zdadzą sobie sprawę, że uzyskany dyplom nie ma dla nich żadnej wartości, a obrany kierunek kształcenia na nic się nie przyda. Przygotowanie ucznia do wyboru zawodu powinno być priorytetem nauczycieli i pedagogów, niestety realia polskiego szkolnictwa nie są zgodne z potrzebami społeczeństwa.

Dobry doradca zawodowy

Młody, dorosły człowiek, który już na początku swojej drogi zawodowej podejmuje przypadkowe prace, z biegiem lat staje się sfrustrowanym i rozczarowanym pracownikiem. Nie rozwija się zawodowo, a praca jest dla niego nieprzyjemnym obowiązkiem, dzięki któremu może utrzymać swoją rodzinę. Nie ma nic bardziej przykrego niż robienie w życiu rzeczy, które nie sprawiają nam radości. Praca, która jest zgodna z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami zawsze daje wiele satysfakcji. Osoby, które nie są zadowolone z obranej drogi zawodowej, powinny skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy zawodowego. Na rynku istnieje coraz więcej firm, które wspierają pracowników w rozwoju satysfakcjonującej kariery. Jednym z bardziej polecanych przedsiębiorstw jest Pracownia Rozwoju Hi-Art, której właścicielką jest pani Małgorzata Zielińska. Klienci firmy mogą liczyć na dokładne rozpoznanie swoich potrzeb oraz zaplanowanie szczegółowej ścieżki rozwoju, której realizacja zaowocuje znalezieniem odpowiedniego stanowiska. Rozwój ten odbywa się poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach i kursach dobranych do potrzeb konkretnej osoby. Nie bez znaczenia jest też dokładne rozpoznanie własnych  problemów, które przekłada się na wzrost samoświadomości.

Opracowanie artykułu:

Małgorzata Zielińska Pracownia Rozwoju Hi Art

ul. Kalinowa 5, 44-102 Gliwice śląskie
e-mail
www