Pralka to sprzęt niezbędny w każdym domu. Ciężko wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie, jednak – tak jak każde inne urządzenie- ulega awariom. W takiej sytuacji najważniejsza jest szybka i trafna diagnoza oraz profesjonalny serwis. Które elementy pralki są najbardziej awaryjne?

Programator

Dzięki programatorowi możemy wybrać interesujący nas tryb prania i zająć się swoimi sprawami. Pralka samodzielnie wypierze, wypłucze i odwiruje nasze ubrania. Kiedy programator ulega uszkodzeniu, urządzenie przestaje wykonywać jakiekolwiek polecenia -zacina się lub nie przechodzi samodzielnie do kolejnego cyklu prania. Zepsuty programator należy wymienić, a to zadanie dla fachowca.

Filtr

Filtr w pralce powinien być regularnie czyszczony. W przeciwnym wypadku nagromadzony bród może spowodować jego zapchanie, co często kończy się wylewaniem wody z pralki. Na szczęście z zatkanym filtrem możemy poradzić sobie sami. Gorzej, gdy woda z pralki wycieka przez niesprawną pompę. Zdarza się, że wpadnie do niej jakiś przedmiot lub też uszkodzeniu ulegną pierścienie. Wtedy konieczna będzie ich wymiana.

Grzałka

Niesprawna grzałka często bywa przyczyną zwarcia. Wszystko przez kamień, który odkładając się na niej tworzy dodatkową warstwę izolacyjną, co zmniejsza możliwość wydatkowania energii. Jak doradza specjalista z firmy Piecyk- grzałkę należy zbadać omomierzem, a jeśli jest zepsuta- zastąpić ją nową. Oczywiście czynność tę wykonuje fachowiec.

Bęben

Bęben jest bardzo awaryjnym elementem pralki. Bardzo często przestaje się w ogóle obracać, co jest skutkiem zerwania się  lub uszkodzenia paska klinowego. Czasami wystarczy go tylko naciągnąć na wsporniku regulacyjnym. Zdarza się, że bęben bardzo hałasuje, szczególnie podczas wirowania. Może być to spowodowane poluzowaniem się śrub, które utrzymują go w miejscu. Należy je dokręcić i zadbać o to, by pralka stała na równym podłożu.  Jeżeli posiadamy urządzenie, które ładowane jest od góry, pod bęben często dostają się drobne przedmioty takie jak wsuwki czy monety. Producenci pralek wyposażyli je w mieszalnik, z którego bez problemu powinniśmy wydobyć zgubę. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, konieczne będzie wezwanie serwisanta.

Jak unikać awarii pralki?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii, pralkę należy eksploatować w odpowiedni sposób. Raz w miesiącu należy wykonać „puste pranie” i jako środka czyszczącego użyć specjalnego preparatu chemicznego lub szklanki octu. Pojemniki na proszek i płyn do płukania tkanin także powinny być utrzymane w czystości. Po skończonym praniu trzeba pozostawić otwarte drzwi pralki, by jej wnętrze wyschło.