Jakie zalety ma sztuczna choinka?

2018-12-22

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej szczególnych okresów w roku. Wspólnie spędzony czas, rodzinne gotowanie, wielogodzinne biesiadowanie przy stole i oczywiście prezenty. Większość ludzi uwielbia magiczny okres Świąt. Jednym z symboli tego czasu jest choinka – pięknie udekorowana i kolorowa – zajmuje honorowe miejsce w domu. I tu jednak, pojawia się odwieczny dylemat – jakie drzewko wybrać – sztuczne czy prawdziwe? Zwolenników obu rozwiązań nie brakuje. Co prawda prawdziwe drzewko pięknie pachnie, a wspólne wybieranie jodły lub świerku to także element świątecznego rytuału, to sztuczne drzewko też ma swoje zalety. Co przemawia za takim rozwiązaniem? Sprawdziliśmy!

Po pierwsze – sztuczna choinka jest bardziej ekonomiczna. Choć jest droższa od prawdziwej, to wydatek jest jednorazowy, który musimy ponieść raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. Nikt nie kupuje przecież co roku nowego drzewka. Ceny sztucznych choinek wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Po drugie – pięknie się prezentuje. Kupując sztuczne drzewko możemy mieć pewność, że gałęzie nie opadną po kilku dniach i zachowa ona swój kształt. Na szczęście współczesne choinki są naprawdę wysokiej jakości i w niczym nie przypominają łysych drapaków z dawnych czasów. Producenci dbają by drzewo dobrze się prezentowało, było odpowiednio gęste i proste. Każdy kto choć raz wybierał prawdziwą choinkę wie, że znalezienie idealnego egzemplarza graniczy z cudem. Co ciekawe, producenci idąc z duchem czasów, oferują drzewka w… różnych kolorach. Choć sam pomysł może wydawać się dziwny, to internet jest pełen pięknych stylizacji z choinkami białymi, złotymi lub srebrnymi. Takie drzewka świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz.

Posiadacze żywych choinek doskonale wiedzą też, że ich wybór wiąże się z ciągłym sprzątaniem, bo drzewka szybko zaczynają tracić igły. Jeśli zdecydujemy się na zakup choinki na kilka lub kilkanaście dni przed świętami, możemy być pewni, że nie doczeka ona Bożego Narodzenia w idealnym stanie. Wysoka temperatura w mieszkaniu, brak dostępu do wody, domowe zwierzęta czy przypadkowe potrącenie choinki – to wszystko powoduje, że na ziemi lądują dziesiątki igieł.

Sztuczna choinka to też dobre rozwiązanie dla rodziców. Sztuczne igiełki nie są tak ostre jak prawdziwe, więc we wspólne ubieranie drzewka mogą włączyć się też najmłodsi. Co oczywiste i istotne w przypadku dzieci (i niektórych dorosłych!), sztuczna choinka nie wydziela żywicy, więc nie można się nią ubrudzić.

Współczesne sztuczne drzewka są też proste w montażu, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Dzięki czemu, można ją bez problemu przechować w szafie lub piwnicy aż do następnego roku.