Poznaj najczęstsze uszkodzenia laptopów i ich objawy

Materiał partnera
2019-07-09

Dzisiaj miliony Polaków posiada laptopy, które nawet w pracy zastępują stacjonarne komputery. Niestety dużym minusem notebooków, jest to, że często je przenosimy i przewozimy, narażając je na uszkodzenia mechaniczne. Wielokrotnie również użytkując laptopy, tylko właśnie w pracy, zapominamy o ich konserwowaniu, oraz dokładnym czyszczeniu zarówno, jeśli chodzi o wentylatory, jak i też o wirusy oraz błędy oprogramowania. Poznaj zatem najczęstsze uszkodzenia notebooków i ich objawy.

Uszkodzenie układu chłodzenia laptopa

Praca na laptopie na podłodze, kocu, czy innych tkaninach to nie jest najlepszy pomysł. Układy chłodnicze sprzętu, które są umiejscowione od spodu, wielokrotnie przegrzewają się lub też gromadzą zbyt dużą ilość kurzu. To niestety prowadzi do usterek lub poważnych uszkodzeń układu chłodzenia. Jest to jedna z najczęściej występujących awarii, którą można rozpoznać poprzez: wyłączanie się urządzenia podczas pracy, głośną pracę, szybkie nagrzewanie obudowy, powolną pracę systemu operacyjnego, czy też jego zawieszanie. Pamiętaj przy tym, że takie uszkodzenie może doprowadzić nawet do zniszczenia płyty głównej laptopa – w takim wypadku urządzenia nie włączy się wcale. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy przyczyną „martwego” obrazu, nie jest problem z zasilaczem lub gniazdem zasilania laptopa.

Uszkodzenia matrycy, elektroniku lub karty graficznej

Wszystkie trzy elementy, które zostały wymienione powyżej, łączą się ze sobą, dlatego poszukiwanie usterki należy rozpocząć w zasadzie od właśnie tych podzespołów.  Warto przy tym wiedzieć, że uszkodzenia mogą nastąpić zarówno poprzez błędy systemowe, niezaktualizowane sterowniki, jak i przez uszkodzenia mechaniczne – od zalania, po upadek laptopa z wysokości. W tej grupie awarii, można mówić zatem o pojawiających się artefaktach, znaczkach, czy kolorowych liniach na ekranie, o jego miganiu, o wpadaniu kolorów w barwę zieloną, czy czerwoną, a także o zauważalnej wielokrotnie specyficznej „kaszy” na ekranie. Jeśli zaś po uruchomieniu wszystkie diody działają, tak samo, jak wentylator, a ekran nadal jest czarny, przyczyną może być albo właśnie uszkodzona karta graficzna, albo matryca.

Uszkodzenia mechaniczne

Uszkodzenia mechaniczne laptopa są bardzo popularne. Wypadające klawisze, zepsuty touchpad, niedziałające gniazdo USB, czy słuchawkowe, a nawet krzywo zamykająca się klapa, to problemy, które wynikają przede wszystkim z długiej eksploatacji sprzętu, bądź są wynikiem „agresywnego” się z nim obchodzeniem. Podobnie jak usterki podzespołów wewnętrznych, czy też problemów systemowych, mogą one być jednak łatwo naprawione. Czasem bowiem nawet kilkuletni laptop, może działać niemalże, jak ten całkowicie nowy. Warto bowiem dodawać sprzętowi RAM, stosować dobrego antywirusa, a także formatować okresowo system. Takie działania należy jednak zawsze powierzać specjalistom. W Świeciu i okolicach polecane są dla przykładu Usługi informatyczne Kamila Konwińskiego, który poradzi sobie z każdym problemem. Nic dziwnego, że obsługuje on setki klientów indywidualnych, biznesowych, a nawet publicznych.


Opracowanie artykułu: