Przęsła ze stali są coraz częściej wybieranym materiałem do montażu ogrodzenia. Wyglądają równie estetycznie co drewniane, lecz są znacznie bardziej wytrzymałe na wpływ warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Jest to również solidne zabezpieczenie przed próbami włamania. Jaki rodzaj ogrodzenia stalowego wybrać? Jakie są zalety tego rozwiązania dla domu? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Ogrodzenia stalowe - design bez granic

Decydując się na zakup ogrodzenia stalowego, ważnym wyborem będzie również jego typ. Na rynku dostępne są dwa jego rodzaje:

  • kute,
  • panelowe.

Pierwszy wariant realizowany jest na zamówienie klienta albo zgodnie ze wzornikiem producenta. Przęsła stalowe są bardzo stabilne i prezentują się nad wyraz okazale. Ich mankamentem jest jednak konieczność wykonania przed montażem solidnej podmurówki, która utrzyma ciężar tego materiału.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli tak wykonane ogrodzenie będzie wyższe niż 2,20 m, wówczas zamiar jego postawienia musi być poprzedzony zgłoszeniem. Wymóg ten wynika z zapisów Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Drugi z wymienionych typów - przęsła panelowe ze stali składają się z ramy, w której osadzone są moduły z określonym wzorem. Jest to rozwiązanie nieco tańsze niż ogrodzenie kute, dlatego jest bardzo chętnie wybierane przez właścicieli nieruchomości.

Bez względu na wybrany typ przęseł warto zwrócić uwagę czy zostały w procesie produkcji ocynkowane (galwanicznie lub ogniowo). Dzięki temu będą odporne na korodowanie i nie będzie konieczności regularnego stosowania preparatów zabezpieczających przed rdzą.

Ogrodzenia wykonane ze stali tylko pozornie są surowe. Dzięki realizacji wzorów na zamówienie można dowolnie kształtować jego wygląd, w zależności od stylu preferowanego przez właścicieli nieruchomości oraz tego, w jakim urządzony jest dom.

Ogrodzenia stalowe - wytrzymałość jak ze snów

Ogrodzenia stalowe charakteryzuje znacznie większa trwałość, niż to ma miejsce w przypadku ich drewnianego odpowiednika. Jeśli struktura metalu poddana została cynkowaniu ogniowemu lub galwanicznemu, wówczas  jest ona odporna na korozyjne działanie wilgoci, o co nietrudno poza zamkniętymi pomieszczeniami. Dzięki temu wybrany wzór paneli może zdobić granice posesji przez długie lata, nie tracąc przy tym na estetyce.

Jest to również materiał odporny na szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Cechę tę doceniają szczególnie rodziny z małymi dziećmi i zwierzętami domowymi.

Stalowe ogrodzenia wyglądają przy tym bardzo estetycznie i gustownie. Nawet podczas zimy i ulewnej jesieni nie nasiąkają wodą i prezentują się równie dobrze, jak podczas słonecznej pogody.

Jak zauważa Grzegorz Nowakowski z firmy PUH Nowax - jest to materiał, który w rękach fachowców można dowolnie kształtować. Niemal każdy wymyślony wzór da się przenieść na panel ogrodzeniowy. Żaden inny materiał nie stwarza tak wielu możliwości zdobniczych. Ponadto w zależności od tego, jak gęsty jest ażur, zapewnia się większą bądź mniejszą prywatność przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.

Nie sposób również nie wspomnieć o poziomie bezpieczeństwa, jaki zapewnia ogrodzenie ze stali. Solidne, sztywne i wysokie elementy, niekiedy ostro zakończone nie są co prawda zaporą nie do pokonania, lecz znacznie utrudniają wtargnięcie na posesję, co jest niejednokrotnie wystarczającym czynnikiem zniechęcającym dla włamywaczy. Sami zaś domownicy mają dzięki temu wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa.