Czym jest formowanie wtryskowe?

Materiał partnera
2019-10-18

Formowanie wtryskowe jest techniką, o której na pewno słyszał każdy z nas. Jest to technika używana do formowania tworzyw sztucznych, które przecież szeroko są stosowane na co dzień w wielu aspektach naszego życia. Formowanie wtryskowe sprawia, że można z tworzywa zrobić dowolne przedmioty. Formy wtryskowe wykonywane są zazwyczaj z metalu. Sprawdź, jak dokładnie wygląda forma i jak przebiega proces formowania wtryskowego.

Formowanie wtryskowe - co to jest?

Jak mówi nam ekspert z firmy Narzędziownia, która specjalizuje się w tworzeniu form do formowania wtryskowego, technika formowania wtryskowego polega na wtryskiwaniu tworzywa w uplastycznionej formie do specjalnej formy. W tej formie tworzywo zastyga i staje się w ten sposób tak zwaną wypraską lub kształtką.

Cały proces formowania wtryskowego przeprowadzany jest we wtryskarkach, które są specjalnymi urządzeniami mechanicznymi. Wyróżnia się kilka rodzajów wtrysków, są to:

 • wtrysk sekwencyjny,
 • wtrysk wielokomponentowy,
 • wtrysk z doprasowaniem,
 • wtrysk z rozdmuchiwaniem,
 • reaktywne formowanie wtryskowe.

Podczas procesu wtrysku pod uwagę bierze się szereg parametrów, takich jak:

 • temperatura wtrysku,
 • temperatura stopu tworzywa,
 • ciśnienie wtrysku,
 • ciśnienie docisku,
 • czas chłodzenia,
 • czas wtrysku.

Temperatura wtrysku zależna jest od ciśnienia wtrysku, a także od metody wtrysku i używanego tworzywa. Z kolei temperatura stopu musi być dostosowana do tworzywa, ponieważ temperatura musi być wystarczająco wysoka do uplastycznienia tworzywa, ale bez nadmiernego nagrzania go. Podczas procesu stosowane są wysokiej jakości formy wtryskowe. Formy muszą być wykonane bardzo precyzyjne, ich produkcją zajmują się wyspecjalizowane w ich wykonywaniu firmy, które często tworzą także różne wykrojniki i tłoczniki.

Formowanie wtryskowe krok po kroku

Na proces formowania wtryskowego składa się kilka kroków.

 1. Zanim materiał trafi do formy wtryskowej to musi zostać podgrzany i uplastyczniony. Zazwyczaj ogrzewanie następuje w ruchomym cylindrze wtryskarki, który jednocześnie podgrzewa i miesza materiał. W czasie podgrzewania wytwarzane jest także duże ciśnienie, które powoduje upłynnienie materiału.
 2. Kolejnym krokiem jest wtrysk właściwy. Wtryskarka tłoczy materiał do formy wtryskowej, która zazwyczaj wykonana jest ze stali. Wtryskarki, w zależności od modelu, mogą być wyposażone w nawet kilkanaście dysz, które tłoczą materiał. Jest on wtłaczany do formy poprzez otwory, które znajdują się w niej. Formy konstruowane są tak, aby materiał docierał do każdego zakątka, a ich napełnienie trwało krótko.
 3. Stygnięcie materiału jest ostatnim krokiem. Czas trwania tego etapu zależny jest od tego, jaki materiał został wykorzystany w procesie. Po wystygnięciu forma jest opróżniania.
Opracowanie artykułu: