Podstawą prawidłowego działania taśm transporterowych jest ich odpowiedni dobór do przyszłego zastosowania. Kiedy mamy to już za sobą, wystarczy tylko dokonywać regularnych napraw czy konserwacji taśm, by mogły służyć możliwie jak najdłużej. Kontakt z serwisem należy podejmować jeszcze zanim dojdzie do usterki i przerwania procesu produkcyjnego. Dowiedz się, kiedy warto wezwać serwis taśm transporterowych.

Kiedy wezwać serwis taśm przenośnikowych?

Serwis taśm przenośnikowych warto wzywać regularnie na kontrolę. Przenośniki należy sprawdzać co miesiąc, pół roku lub rok w zależności od wybranego modelu, konkretnego elementu czy zastosowania. Same taśmy sprawdza się, co miesiąc, ze względu na to, że jest to część poddawana ciągłej eksploatacji. Dzięki regularnym przeglądom możliwe będzie wykrycie wszystkich nieprawidłowości jeszcze zanim dojdzie do zatrzymania produkcji i poważnych strat finansowych. Zestawy naprawcze do taśm przenośnikowych również są świetną metodą jednak w sytuacjach doraźnych. W przypadku poważniejszych uszkodzeń taśm należy natychmiastowo skontaktować się z serwisem.

Na czym może polegać serwis taśm transporterowych?

Specjaliści z serwisu taśm – przykładowo Global Serwis mogą naprawić wyrwy i wytarcia pojawiające się na taśmach. Żadnych trudności nie sprawia również podklejenie złączy. Do szybkich napraw stosuje się jedną z kilku metod – na zimno, na gorąco lub łączenia w sposób mechaniczny. Podczas serwisowania usterek taśm transporterowych możliwe jest wykorzystanie specjalnych łat materiału i innych środków. W przypadku klejenia na gorąco prace rozpoczyna się od oczyszczenia taśm, zeszlifowania ich, zastosowania specjalnego kleju i wykorzystania wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Procedura różni się w zależności od wybranej metody naprawy – przykładowo w przypadku klejenia na zimno, rezygnuje się z ostatnich dwóch kroków, ale wybiera się wówczas zupełnie inne preparaty klejące.

O co należy zadbać podczas serwisowania taśm?

W czasie serwisowania taśm transporterowych konieczne jest przede wszystkim dobranie odpowiedniej metody, która pozwoli w szybki i prosty sposób usunąć usterkę. Prawidłowo dopasowany sposób reperacji taśm sprawi, że będą trwałe i nie narażą zakładu na przestój w działaniu. Podczas serwisowania produkty naprawiane muszą być całkowicie czyste i suche. Najlepiej jeśli temperatura podczas serwisu jest pokojowa. Pomieszczenia nie mogą być zawilgocone, ani zapylone, ponieważ może to uniemożliwić przeprowadzenie jakichkolwiek działań.