Skup złomu i odzyskiwanie stali

Materiał partnera
2019-07-23
Źródło: gettyimages

W dzisiejszych czasach bardzo duży problem stanowi coraz większa liczba odpadków. Wśród nich są między innymi zużyte sprzęty elektroniczne, opakowania po jedzeniach i napojach i inne stare przedmioty zawierające rozmaite metale. Wyrzucanie takich śmieci w niewłaściwe miejsca negatywnie wpływa na stan środowiska. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaniesienie takich rzeczy do punktów skupu złomu.

Metale skupowane przez skupy złomu

Posiadając stare zepsute sprzęty elektroniczne, czy też niedziałające części samochodowe zastanawiamy się co z nimi zrobić. Jednym z najgorszych pomysłów jakie możemy zrobić jest zwykłe wyrzucenie ich. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to zwykłe śmieci, dlatego nie można ich wyrzucać do kosza. Zarówno w zużytych sprzętach elektronicznych, jak i w starych elementach samochodowych znajdować mogą się szkodliwe dla ludzi i środowiska substancje. W związku z tym powinniśmy zadbać o to, aby ich utylizacja przebiegała prawidłowo.

W sytuacji, gdy nie wiemy co zrobić ze starymi przedmiotami zawierającymi różne metale, należy udać się do punktów skupu złomu. Specjalistyczne punkty skupujące złom, takie jak firma H.s.w. Euro Met. Wiesław Pilch z Jarosławia w województwie Podkarpackim oferują skup metali takich jak:

      ·        aluminium,

      ·        miedź,

      ·        mosiądz,

      ·        brąz,

      ·        ołów,

      ·        cynk,

      ·        cynę,

      ·        żelazo,

      ·        stal.

Większość zużytych sprzętów elektronicznych oraz stare części samochodowe posiadają wyżej wymienione metale. Jednakże przedmiotów, które powinniśmy oddawać do skupów złomu jest więcej. Takimi przedmiotami są np. aluminiowe puszki, które wyrzucane przez nas w nieodpowiednie do tego miejsca stają się niebezpieczne dla natury. Jak się okazuje złom jest dość pożyteczny, ponieważ zawiera w sobie cenne metale, które po przetopieniu mogą zostać powtórnie wykorzystane, np. do stworzenia nowych przedmiotów. Zatem zawożąc stare sprzęty zawierające metale do skupu złomu, przyczyniamy się do ochrony środowiska oraz do możliwości powtórnego wykorzystania materiałów.

Odzyskiwanie stali

Stal to materiał, który w łatwy sposób można poddać procesowi recyklingu. W trakcie ponownego wykorzystania zachowuje ona swoje właściwości. Stal jest bardzo wytrzymała, a jej recykling pozwala na dużej ilości energii i materiałów potrzebnych do wytworzenia nowej stali.

Wykorzystuje się dwie metody recyklingu stali. Wybór metody zależny jest od systemu pozyskiwania złomu. Pierwszą metodą recyklingu stali jest spalanie. Tę metodę wykorzystuje się w przypadku przetwarzania odpadów niesegregowanych. Podczas spalania stal nie ulega spaleniu, więc możliwa jest w późniejszym czasie do wyciągnięcia z popiołów za pomocą magnesów. Następnie odzyskane metale trafiają do huty, gdzie są przetapiane. W ten sposób możliwe jest odzyskiwanie stali, jednakże metoda spalania nie pozwala na powtórne przetworzenie aluminium i cyny.

Drugą metodą pozwalająca na odzyskanie stali jest magnetyczne segregacja odpadów z procesem odcynowania. W ten sposób możliwe jest pozyskanie i ponowne wykorzystanie stali i cyny,  także aluminium.