czas czytania: 3 min

Atrakcje turystyczne Grecji

Atrakcje turystyczne Grecji

Rajskie plaże, tysiące wysp i wysepek, lokalna kuchnia i niezwykłe bogactwo historyczne –  to wszystko oferuje nam Grecja. Nic więc dziwnego, że od lat, to właśnie ona utrzymuje się w czołówce najchętniej wybieranych wakacyjnych destynacji. Na co się zdecydować? Którą część kraju wybrać? Oto kilka wskazówek, które pomogą wam wybrać miejsce na  wakacyjny urlop.  

Podróż po Grecji powinno się rozpocząć od Aten – to stolica, i jednocześnie największe greckie miasto. To tutaj znajdziemy najpiękniejsze starożytne budowle, które do tej pory mogliśmy podziwiać w podręcznikach do historii lub filmach. Koniecznie trzeba odwiedzić Akropol – czyli symbol dawnej potęgi miasta. Na wzgórzu znajdują się starożytne świątynie - poświęcone greckim bogom. Możemy podziwiać m.in. Partenon, czyli świątynię dedykowaną Atenie. Budowla utrzymana jest w porządku doryckim, a jej elementy zostały osobiście wyrzeźbione przez Fidiasza. Na Akropolu znajdziemy też świątynie w porządku  jońskim, np. Erechtejon czy świątynię Ateny Nike. Zwiedzając zbocza góry warto zatrzymać się w Teatrze Dionizosa, Świątyni Asklepiosa czy Odeonie Heroda Attyka.  

Stolica ma jednak o wiele więcej do zaproponowania. Warto udać się na spacer, by na własne oczy zobaczyć antyczną Agorę, Świątynię Zeusa Olimpijskiego czy Keramikos.  

Kolejną grecką atrakcją są tzw. klasztory zawieszone w niebie. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się prawosławne monastyry, które zostały wzniesione na wysokich skałach. By  zobaczyć ten niesamowity widok, trzeba się udać do środkowej części kraju, w okolice miasta Kalambaka. Meteory przez wiele lat były niedostępne dla obcych, dziś otworzyły się na turystów. 

Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie dobrego wypoczynku bez plażowania, Grecja oferuje tysiące rozwiązań. I to dosłownie, bo do Grecji należy około 2500 wysp. Tylko 165 z nich  jest zamieszkałych. Trudno zdecydować się na to, która zasługuje na miano najpiękniejszej. Z pewnością jednak trzeba zwrócić uwagę na Zakintos. Położona na Morzu Jońskim, skrywa jedną z najpiękniejszych plaż świata. Chodzi oczywiście o otoczoną strzelistymi klifami Nawajo. To właśnie na tej plaży, znajduje się charakterystyczny i znany z pocztówek – wrak statku Panajotis.  Nie można zapomnieć też o Santorynie. To wulkaniczna wyspa, położona jest ma Morzu Egejskim, której patronką jest św. Irena. Jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna biała zabudowa i błękitne kopuły. Niesamowita architektura od lat przyciąga rzesze podróżników.  

Mówiąc o greckich wyspach, nie sposób zapomnieć o popularnej wśród celebrytów, wyspie Mykonos. Znana jest z niesamowitych widoków i… szalonych imprez. Polscy turyści kochają za to Korfu, Rodos czy Kretę. Która z wysp jest najpiękniejsza? Musicie zdecydować sami!