Obok bigosu czy zapiekanek, pierogi należą do tych dań, które w Polsce jadają niemal wszyscy, a za granicą trudno je znaleźć w menu. Uznawane za jedne z tradycyjnych polskich dań, występują w wielu odmianach. I choć niemal każdy z nas w pierwszej kolejności przywołuje na myśl pierogi ruskie, warto zatrzymać się na chwilę i zapoznać z innymi rodzajami pierogów. Tym bardziej że trudno zliczyć wszystkie występujące w Polsce odmiany.

Czym są pierogi?

Choć przywędrowały do nas z Chin, które są ich kolebką, nasza polska kuchnia obrosła we własne odmiany tej potrawy. W naszym rozumieniu pierogi są mączną potrawą, w której nadzienie – słodkie lub słone, zależnie od rodzaju – zostało zawinięte w pszenne ciasto drożdżowe lub makaronowe. Następnie całość została poddana obróbce cieplnej przez gotowanie na parze, smażenie lub gotowanie w wodzie, w efekcie tworząc różne kompozycje smakowe.

Jakie rodzaje pierogów wyróżniamy?

Zacznijmy od podstaw, czyli wspomnianych pierogów ruskich, które chyba najczęściej trafiają na nasze stoły. Ich ciasto składa się z mąki, soli i wody, natomiast farszem jest masa ziemniaczano-twarogowa z podsmażoną cebulką. Kolejnym, sztandarowym przykładem są pierogi leniwe, których wypełnienie stanowi twaróg. Dzięki temu stanowią o wiele słodszą odmianę, która idealnie komponuje się z roztopionym masłem na talerzu.

Dzieci nie bez powodu najczęściej sięgają po pierogi nadziewane owocami, zwłaszcza truskawkami. W sezonie stanowią one jedną z ulubionych potraw z tymi owocami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by za farsz posłużyły inne owoce, choćby śliwki. Nikt też nie wyobraża sobie wigilii bez tradycyjnych uszek, czyli pierogów z kapustą i grzybami, których kształt przypomina małe ucha.

Wśród lokalnie popularnych w Polsce rodzajów pierogów wyróżnia się też pierogi z kaszą gryczaną, pierogi z jagodami czy też z mięsem. W zasadzie każdy region naszego kraju posiada swoją, lokalną odmianę pierogów, która jest ulubioną potrawą niejednego mieszkańca.

Gdzie kupić pierogi?

Nie ulega wątpliwości, że – jak każda potrawa – najlepiej smakują własnej roboty, przyrządzone w domowym zaciszu. Niemniej w dzisiejszym, zabieganym świecie coraz trudniej znaleźć czas na przygotowywanie potraw, dlatego warto zdecydować się na pierogi na zamówienie. Część pierogarni – czyli lokali restauracyjnych, serwujących te potrawy – oferuje nawet pierogi z dowozem do domu. Wystarczy złożyć zamówienie i można cieszyć się obiadem, na jaki nie możemy sobie pozwolić ze względu na brak czasu lub nasze ograniczone zdolności kulinarne.

Warto jednak rozważyć inną opcję – istnieją przedsiębiorstwa, których obszarem działania jest produkcja artykułów spożywczych. Tak właśnie działa między innymi Firma Gastronomiczno-Garmażeryjna Pierożek ze Słońska. Ten producent żywności od 2013 roku zajmuje się wyrobem różnych rodzajów pierogów, gołąbków, krokietów czy knedli, zaopatrując małe i średnie sklepy oraz dowożąc catering do osób prywatnych. Wybierając potrawy wyprodukowane przez firmę, zapewniamy sobie lub gościom świeże jedzenie najwyższej jakości, które z pewnością przywiedzie na myśl domową kuchnię.