Co decyduje o energooszczędności stolarki otworowej?

2019-11-25

Wymagania dotyczące parametrów termoizolacyjnych stolarki otworowej, głównie okiennej są coraz bardziej rygorystyczne, jednak mają one na celu poprawę energooszczędności budynków, dzięki czemu mniej będziemy  zużywać energii i przyczynimy się do ochrony naszego środowiska. Jeżeli posiadamy w domu stare okna, powinniśmy je jak najszybciej wymienić, gdyż powodują one olbrzymie mostki termiczne.

Czym jest stolarka otworowa?

Stolarka otworowa to głównie okna i drzwi, w tym okna PCV, okna drewniane, drzwi wewnętrzne, zewnętrzne i inne.  W ostatnich latach popularność zyskała otworowa stolarka energooszczędna oraz wielkogabarytowa, co oznacza duże przeszklenia dla okien czy drzwi tarasowych. W domach, które spełniają wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, przez stolarkę otworową ucieka ok. 15 - 20% energii. Jej niewłaściwe wykonanie sprawia, że następuje przerwanie ciągłości izolacyjności cieplnej, co prowadzi do powstawania mostków termicznych.

Co wpływa na energooszczędność stolarki okiennej?

Na energooszczędność okna wpływ mają zarówno szyby, jak i profile, a także jego wielkość i zastosowane w nim podziały. Niska strata ciepła przez szybę możliwa jest do uzyskania dzięki odpowiednim pakietom szybowym. Dobrze sprawdza się połączenie wysokiej jakości szkła oraz przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym.

Wysoką izolacyjność ram okiennych, możemy osiągnąć poprzez dobór profilu o odpowiedniej grubości oraz materiału wykonania. Najlepiej sprawdzają się okna drewniane, które charakteryzują się wysokim parametrem izolacji termicznej ram – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Muszyńscy Okna Drewniane ze Stargardu, która jest producentem okien z drewna oraz drzwi drewnianych.

Kolejnym elementem, który wpływa na zmniejszenie strat ciepła, jest prawidłowy montaż wykonany przez profesjonalistów, którzy zapobiegną możliwości powstania mostków termicznych. Izolacyjność możemy zwiększyć również poprzez zastosowanie rolet zewnętrznych w nocy. Decydując się na montaż stolarki otworowej, pamiętajmy, aby nie tylko spełniała obowiązujące normy w prawie budowlanym, ale miała także, jak najlepsze parametry. Pozwoli nam to zaoszczędzić energię oraz pieniądze.

Dlaczego warto wybrać okna drewniane?

Okna drewniane charakteryzują się wysokimi parametrami izolacji termicznej ram, stąd są gwarancją ciepła przy minimalnych stratach energii, a jak dobrze wiemy, ogrzewanie domów pochłania bardzo dużą część rocznych wydatków eksploatacyjnych. Warto wiedzieć, że drewno spośród pozostałych materiałów wymaga bardzo małych nakładów energetycznych na wytworzenie, obróbkę, produkcję czy utylizację. Zakupić takie okna możemy prosto od producentów okien drewnianych. Przy wyborze stolarki otworowej pamiętajmy nie tylko o stratach ciepła, ale również o jego zyskach. W tym celu należy poszukiwać rozwiązań i stosować odpowiednią izolację termiczną.